گفت‌وگوی دینی ضروری‌ترین گفت‌وگوهاست
روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی؛ عماد افروغ در نخستین نشست مشترک اندیشمندان دینی ایران و کرواسی:

عماد افروغ، در این نشست ضروری‌ترین و اثربخش‌ترین گفت‌وگو در عصر حاضر را گفت‌وگوی دینی دانست. وی تصریح کرد: گفت‌وگوهای دینی برپایه یک اصل محکم و مشترک صورت می‌گیرد به نام توحید.

وی ادامه داد: احساس می‌کنم اگر دعوایی بین برخی معتقدان ادیان مختلف وجود دارد، به دلیل فهم غلط از خدا است. برخوردهای خشن و ظاهرگرایانه ربطی به یک توحید ناب ندارد. در حقیقت این پیش‌فرض‌های غلط انسانی است که باعث درک غلط از خدا می‌شود.

افروغ ادامه داد: هرچه به انسان مطلوب، متعالی‌تر و نزدیک‌تر شویم، فهم ما از خدا متعالی‌تر می‌شود. بنابراین مشکل از انسان است که به حد کافی رشد نکرده است.

وی تأکید کرد: شرایط اجتماعی، تاریخی و تمدنی از زمان طرح اومانیسم، ضرورت بیشتری برای گفت‌وگو ایجاد کرده است.

وی افزود: تفاوت‌های آیینی نباید عامل اختلاف باشد و قرار نیست در آیین و مناسک، با هم یکسان باشیم. هر چه توحید ناب‌تر باشد، این تفاوت‌ها بیشتر تحت‌الشعاع آن توحید ناب قرار می‌گیرد.

 بعد از گفت‌وگو باید تلاش کنیم که به یک فهم مشترک، اخلاق مشترک و عمل مشترک برسیم. همچنین احساس می‌کنم که با توجه به زمینه‌های مساعد امروز دنیا، چندان گام مؤثری در این باره برنداشته‌‌ایم. در دنیایی که از بازگشت خدا سخن به میان‌ می‌آید و حتی دانشگاه‌های الحادی هزاره کنونی را هزاره خداگرایی عنوان داده‌اند، تا چه اندازه توانسته‌ایم این هزاره را تسریع ببخشیم؟

افروغ در پایان سخنانش این موضوع را بیان کرد که اشکالی ندارد تا در گفت‌وگوهای دینی و در یک فضای مسالمت‌آمیز بر سر تفاوت‌هایمان نیز بحث کنیم.