تبلیغات
در راه مدرس - انتخابی جسورانه؛ آرایی عادلانه
یکشنبه 19 دی 1395

انتخابی جسورانه؛ آرایی عادلانه

نوع مطلب :عمومی ،

انتخابی جسورانه؛ آرایی عادلانه برخی حواشی رخ داده در روزهای اخیر که از سوی همان هیاهوپردازان همیشگی و رسانه های اصلاح طلب ایجاد شد، در حالی است که سوابق کاری اعضای هیات انتخاب و منش فکری مستقل و عادلانه ای که در طول مسیر کاری خود داشته اند، بهترین گواه برای استقلال آرای صادره از سوی این هیات انتخاب مستقل بوده است


گروه فرهنگی «آوینی فیلم»: هر سال که به ایام جشنواره فیلم فجر و زمان بررسی آثار برای معرفی به جشنواره می رسیم، برخی رسانه هایی که ارتزاق مالی و اصولا حیات زیستی و کاری خود را در قبال ایجاد حواشی و فراهم سازی هیاهو به دست می آورند، شروع به ساختن سناریوهایی جعلی می کنند. در ابتدا از اعضایی که نامشان هنوز از سوی دبیرخانه جشنواره به طور رسانه ای اعلام نشده، پرده برداری می کنند؛ به این ادعا که اولین کاشفان نام های پنهانی و پشت پرده هستند! در حالی که بسیاری از گمانه زنی هایشان با اعلام رسمی نام اعضاء فاصله ای با حقیقت داشته و مشخص می شود که نام های عنوان شده توسط رسانه های جوساز تنها در مسیر جریان سازی بوده است. بعد از انتخاب اعضای هیات انتخاب به شکلی خیالی، دیگر نوبت به انتخاب فیلم های جشنواره فجر می رسد که در لیست متوهم این گروه جعل نما! عناوینی از فیلم های مختلف به خود گرفته و برخی فیلم ها هم در تصور این گروه جایی در میان اعلام های جشنواره نخواهند داشت که باز هم نقیصه میان ادهای این رسانه ها با لیست اعلام شده توسط جشنواره و در واقع فاصله آشکار میان خیال و واقعیت با انتخاب نهایی آثار توسط اعضای هیات انتخاب آشکار می شود. در نهایت هم هنگامی که تئوری بی منطق این گروه که مبتنی بر فریب رسانه ای است، برباد رفته می نماید، آن ها در پنداری فرار به جلو دست به تخطئه انتخاب ها و انتقاد از رای مستقل هیات انتخاب و حتی زیر سوال بردن کارنامه حرفه ای اعضای هیات انتخاب می زنند!

در جشنواره سی و پنجم فیلم فجر به تبعیت از دوره های اخیر هم این روال شکل گرفت و از گمانه زنی های حاشیه ساز تا ایجاد حواشی علیه داوران انتخابگر آثار پیش رفت. چنان که هجمه ناجوانمردانه و به دور از حقیقت علیه اعضای هیات انتخاب جشنواره فجر به دلایل واهی و با ادعای عدم انتخاب آثاری هنری از فیلمسازان نامی مانند کیانوش عیاری و تهمینه میلانی رخ داد. این در حالی است که برخی از اعضای هیات انتخاب مانند عماد افروغ در گفته های خود به شفافیت عنوان کردند که برای اعضای هبات انتخاب جشنواره فارغ از نام و آوازه فیلمسازان شرکت کننده در جشنواره تنها کیفیت محصول و مفاهیم به کار رفته در آثار ملاک داوری ها قرار گرفته است. برای نمونه عماد افروغ، کارشناس فرهنگی و جامعه شناس شناخته شده کشورمان در تازه ترین اظهار نظر پس از انتخاب 28 فیلم جشنواره فجر امسال عنوان کرد: «در حوزه خانواده، دفاع مقدس ژآنر اجتماعی رصد کردیم و آن هایی که از بهترین کیفیت برخوردار بودند و نظر هیات انتخاب را جلب کردند در نهایت انتخاب شدند.» این جامعه شناس و کارشناس فرهنگی همچنین به برخی افراد معترض و کسانی که به دنبال مفهوم سینما، جامعه و نسبت بین سینما و جامعه هستند، پیشنهاد کرد که حوصله داشته باشند و فیلم های امسال جشنواره را حتما ببینند.

برخی حواشی رخ داده در روزهای اخیر که از سوی همان هیاهوپردازان همیشگی و رسانه های اصلاح طلب ایجاد شد، در حالی است که سوابق کاری اعضای هیات انتخاب و منش فکری مستقل و عادلانه ای که در طول مسیر کاری خود داشته اند، بهترین گواه برای استقلال آرای صادره از سوی این هیات انتخاب مستقل بوده است. چنان که دکترعماد افروغ با توجه به سوابق و تحصیلات عالیه در رشته جامعه شناسی و اشراف به مباحث استراتژیک فرهنگی و سیاستگذاری های کلان فرهنگی و با جسارت و شفافیت در اعلام آرای خود که نمونه ای از آن را در زمان کاندیداتوری اش در مجلس شورای اسلامی دیده بودیم، شخصیتی نیست که اهل مدارا و یا انتخابی خارج از نگاه عادلانه و متفکرانه باشد.

نرگس آبیار با کارنامه قابل دفاع در عرصه هنر و با ساخت آثاری قابل ستایش در سینمای ایران که نه تنها در داخل بلکه در رویدادهای هنری بین المللی نیز توجهات منتقدان و اهالی رسانه را به خود جلب کرده بود، از دیگر اعضای هیات انتخاب جشنواره امسال بوده که سال ها در ادبیات داستانی و سینمای ایران با انتشار کتاب های داستانی و ساخت مستند و آثار «شیار 143»، « اشیاء از آنچه در آیینه می بینید به شما نزدیکترند» و «نفس» به عنوان یکی از جریان سازهای هنری کشور خود را نشان داده و به طور حتم داوری اش برای انتخاب آثار جشنواره فجر از سر قریحه و شناخت دستاوردهای هنری بوده است.

سید ضیاء هاشمی دیگر عضو هیات انتخاب جشنواره سی و پنجم فیلم فجر، نه تنها برای جامعه سینمایی امروز بلکه برای آن ها که از ابتدای انقلاب اسلامی سینمای ایران را دنبال می کنند، نامی آشنا است و صراحت لهجه، شجاعت و ذوق هنری اش چه در تولید آثار سینمایی و چه در مناصب و موقعیت های حرفه ای در ارتباط با مدیریت فرهنگی کشور بارها به اثبات درآمده است. تهیه کننده فیلم های ماندگار سینمای ایران مانند شاخص ترین آثار بهروز افخمی چون «عروس»، «روز فرشته» «روز شیطان» و «شوکران»، فعالیت های مدیریتی در حوزه هنری و خانه سینما و نقش آفرینی برجسته در مجامع و کانون های تهیه کنندگی و پخش سینمای ایران از سید ضیاء هاشمی شخصیتی خبره و کارشناس برای داوری ساخته است.

محمدعلی حسین نژاد دیگر عضو هیات انتخاب جشنواره از افراد جامع و آگاه در زمینه فرهنگی و جامعه شناسی است و حضورش برای داوری آثار سینمای ایران که به طور عمده ارتباطی به مسائل اجتماعی دارند، منطقی می نماید. این عضو هیات انتخاب که کارشناسی ارشد رشته علوم اجتماعی و دوره دکتری توسعه سیستماتیک از استرالیا داشته و دارای مدرک کارشناسی ادبیات و زبان های خارجی است، در زمینه فرهنگ و هنر نیز دارای سوابق مدیریتی قابل توجهی است و سال ها فعالیت در رسانه ملی، سوره حوزه هنری، امور سینمایی و سمعی و بصری و فرهنگستان هنر و پژوهش های بسیار در زمینه سینما فرهنگ و هنر و ارتباطات را داراست و حضورش در ترکیب هیات انتخاب جشنواره وزن و تنوع این هیات را برجسته می سازد. مدرس سینما و مترجم آثاری چون کتاب «ویرانگری خلاق» نه تنها در تئوری عرصه هنر بلکه به شکل عملی هم به عنوان نویسنده فیلمنامه با فیلم «براده های خورشید» و ایده پرداز در فیلم «طعم شیرین خیال» و تهیه کننده با فیلم «طهران- تهران» همکاری داشته است.

دکتر حسین کرمی دیگر عضو هیات انتخاب جشنواره فجر سی و پنجم، پیش از این هم در این هیات فعال بوده است و با سال ها مدیریت در عرصه فرهنگ و رسانه برای افراد آگاه با امور فرهنگی آشنا است. مدیریت شبکه های تلویزیونی «تماشا» و «نمایش» و شبکه «چهار» و قائم مقامی و مشاور معاونت سیمای جمهوری اسلامی ایران و نیز عضویت در شورای پروانه نمایش از جمله سوابق وی بوده و سال ها خدمت در عرصه فرهنگ این مملکت در کارنامه اش نشسته است.

حجت الاسلام و المسلمین سیدطاها مرقاتی تنها روحانی عضو هیات انتخاب جشنواره سی و پنجم فجر بوده و با توجه به هم کیشی آثار هنری کشورمان با مبانی و اعتقادات دینی، حضور این شخصیت هم کاملا منطقی و پذیرفتنی است. از سویی حضور حجت الاسلام مرقاتی جدا از این که ایشان استاد دانشگاه و کارشناس فرهنگی است، به دلیل لزوم حضور اعضایی از شورای پروانه نمایش در هیات داوری جشنواره جهت دور شدن از مصائب و حواشی انتخاب آثارِ مساله دار به لحاظ ممیزی منطقی می نماید. سال ها تدریس و مدیریت در دانشگاه های قم و فقه و حقوق تهران و معاونت توسعه مدیریت و منابع حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت از فالیت های این عضو هیات انتخاب بوده است.

تنها اندکی تامل و توجه به سوابق اعضای هیات انتخاب و فاصله گرفتن از هرگونه جبهه گیری های بی منطق و هیاهوی بی دلیل می تواند سندی محکم در استقلال رای هیات انتخاب جشنواره باشد تا با رعایت انصاف و احترام به آرای صادره برای جشنواره فجر، آماده برای برپایی رویدادی ارزنده و قابل اعتنا برای سینمای ایران و در ایام فرخنده فجر انقلاب باشیم و استقبال کنیم از آثار فیلمسازان جوان و خلاق و آینده دار این سینما و انتخاب جسورانه و آرای عادلانه اعضای هیات انتخاب فجر.