روند انتخاب آثار جشنواره فیلم فجربه روایت عماد افروغ


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، آخرین ساعات شامگاه چهارشنبه 30 دی، برنامه اینترنتی و گفت‌‌و‌گو محور «35» با اجرای فریدون جیرانی و حضور عماد افروغ، عضو شورای انتخاب جشنواره فیلم فجر، در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

افروغ در ابتدای برنامه درباره حضورش در شورای پروانه نمایش گفت: «من به راحتی قبول نکردم، زمانی در یک روستا که محل مطالعات من هم هست، مشغول فعالیت بودم که آقای جنتی وزیر سابق ارشاد به من این پیشنهاد را داد، من بعد از کمی تامل گفتم به این شرط که اگر در مبحثی خرد جمعی تصمیمی گرفت، دیگر کسی نتواند آن را وتو کند، قبول می‌کنم.»

او درباره حضورش در شورای انتخاب جشنواره توضیح داد: «فرصت مغتنمی برای من بود که در عرض 30 روز 98 فیلم دیدم و توانستم آینه‌ای از جامعه را مشاهده کنم و حساسیت‌هایی که نسبت به جامعه نداشتم را از سینما دریافت کردم. دو نکته در فیلم‌ها دیدم، اول اینکه جای عشق ورزی دختر و پسر تغییر کرده است و این مسئله معضل جامعه به شمار می‌آید، دوم هم سوظن مرد و زن به یکدیگر است، من به شوخی به آقای حیدری هم گفتم آن فیلم‌هایی را به من بده که به ماجرای زن دوم می‌پردازد تا من به حاج خانم بدهم که قدرم را بداند.»

افروغ درباره نگاه اجتماعی در دو فیلم «ابد و یک روز» و «فروشنده» بیان کرد: «بله خیلی خوب بود، روایت یک زندگی است که همه جزییات را در خود دارد، «فروشنده» فیلم خاص‌تری بود، اما مسئله آن عمومیت نداشت، البته غیرت و حیا ایرانی را خیلی خوب نشان داده است.»

این جامعه شناس درمورد روند هیئت انتخاب برای گزینش فیلم‌ها گفت: «بعد از پایان هر فیلم با پیشنهاد من اعضا رای دادند و پس از دیدن 38 فیلم رای گرفتیم و آن فیلم‌ها را کنار گذاشتیم و این کار را در سه مرحله انجام دادیم. در پایان هم همه این دسته بندی‌ها را دوباره مطرح کردیم و تصمیم گرفته شد تا اگر هر فیلم شش و هفت رای آورد انتخاب شود و چند فیلم رزرو را هم در اختیار دبیر جشنواره گذاشتیم. خوشبختانه هیچکس از بیرون نتوانست لابی کند و تغییری در انتخاب ایجاد کند.»

افروغ در پاسخ به این پرسش جیرانی که کدام فیلم‌های اول در جشنواره توجه او را جلب کرده است، از روی دفترچه خود اسامی ۳۵ فیلم سینمایی را خواند و گفت: «فیلم های «ایتالیا ایتالیا»، «انزوا»، «سدمعبر»، «چراغ‌های ناتمام»، «ماه‌گرفتگی»، «ویلایی‌ها»، «گشت۲»، «رگ خواب»، «بدون تاریخ، بدون امضا»، «فراری»، «ماجرای نیمروز»، «زیر سقف دودی»،‌ «آذر»، «قاتل اهلی»، «رهایی از بهشت»، «سوفی و دیوانه»، «کمدی انسانی»،‌ «پشت دیوار سکوت»،‌ «کارگر ساده»، «سارا و آیدا»، «مادری»، «نگار»، «خفگی»، «یک روز بخصوص»، «اسرافیل»، «شماره ۱۷ سهیلا»، «تابستان داغ»، «۲۱ روز بعد»، «خوب، بد،‌ جلف»، «کارت پرواز»،‌ «شعله‌ور»، «دعوت‌نامه»، «کارواجار»، «کوپال»، «خانه» و «آباجان» را می توانم نام ببرم.»

افروغ درخصوص ورود سیاست به عرصه سینما توضیح داد: «باید یک نگاه درست میان سیاست و سینما وجود داشته باشد، مسئله‌ای که این میان مطرح است سیاست‌زدگی است که نباید رخ بدهد. متاسفانه در این کشور کاری کرده‌اند که افراد از سیاست هراس دارند.»

او در پاسخ پرسش جیرانی درمورد پرداختن سینما به گفتمان انقلاب اسلامی، اذعان کرد: «من همیشه می‌گویم که هویت ایرانی را از انقلاب جدا نکنید، مردم ایران همیشه حق پرست بوده‌اند و این جداسازی درست نیست. به نظرم حاتمی‌کیا مظهر نقد درون گفتمانی در عرصه هنر است، ولی از او می‌خواهیم که به مسایلی چون فساد اقتصادی و سیاسی، مصلحت اندیشی‌های کاذب و... بپردازد. من همیشه آرزو داشتم که فیلمی با موضوع فداکاری زنان ایرانی در پشت جبهه ساخته شود که خوشبختانه در این دوره آرزوی من برآورده شد.»

افروغ در پایان درباره مشکل فیلم «کاناپه» کیانوش عیاری گفت: «من خیلی این فیلم را پسندیدم و از جایگاهی که برای پدر نشان داده است لذت بردم. فیلم مشکلی هم نداشت، یکسری فیلم‌ها ممیزی شرعی  و نیاز به حکم حکومتی دارند، به نظرم سینماگران از رهبری درباره این مشکلاتی که دست و پایشان را بسته است سوال کنند تا راهکاری پیدا کنند. به نظرم با این کار مردم را محروم کردند.»


هیچ فردی از بیرون شورای هیات انتخاب نتوانست لابی کندهیچ فردی از بیرون شورای هیات انتخاب نتوانست لابی کنددر پنجاه و هفتمین برنامه‌ی اینترنتی ۳۵ در سامانه‌ی فیلم‌نت؛ فریدون جیرانی با عماد افروغ به بهانه‌ی حضورش در هیأت انتخاب جشنواره‌ی سی‌وپنجم فیلم فجر به گفت‌وگو نشست و افروغ از سیاست و فلسفه گرفته تا چالش‌ها و حاشیه‌هاى حضورش در جمع هفت‌نفره‌ی هیأت انتخاب فجر ۳۵ صحبت کرد.

به گزارش فیلم‌نت نیوز؛ محور اصلی گفت‌وگوی فریدون جیرانی با عماد افروغ؛ دلیل حضور او در هیات انتخاب جشنواره‌ی فیلم فجر، شرایط انتخاب فیلم‌ها توسط اعضای هیات انتخاب و زاویه دید عماد افروغ به عنوان یک جامعه‌شناس نسبت به سینمای ایران بود. افروغ در بخش‌های مختلف این گفت‌وگو از حضور در هیات انتخاب سی‌و‌پنجمین جشنواره‌ی فیلم فجر ابراز خوشحالی و رضایت کرد و تاکید کرد با  دیدن ۹۰ فیلم در مدت زمانی حدود یک ماه، به تصویری دقیق‌تر از فضای امروز جامعه‌ی ایران رسیده است. افروغ در قسمتی از این گفت‌وگو از فیلم‌هایی نام برد که بعد از تماشا در هیات انتخاب مورد توجه او قرار گرفته بودند. فیلم‌هایی که افروغ از آن‌ها نام برد عبارتند از:  ایتالیا ایتالیا، انزوا، سدمعبر، چراغ‌های ناتمام، ماه‌گرفتگی، ویلایی‌ها، گشت۲، رگ خواب، بدون تاریخ، بدون امضا، فراری، ماجرای نیمروز، زیر سقف دودی،‌ آذر، قاتل اهلی، رهایی از بهشت، سوفی و دیوانه، کمدی انسانی،‌ پشت دیوار سکوت،‌ کارگر ساده، سارا و آیدا، مادری، نگار، خفگی، یک روز بخصوص، اسرافیل، شماره ۱۷ سهیلا، تابستان داغ، ۲۱ روز بعد، خوب،‌بد،‌‌جلف، کارت پرواز،‌ شعله‌ور، دعوت‌نامه، کارواجار(یه وا)، کوپال، خانه و آباجان و ...

حضور  در شورای پروانه‌ی نمایش را پذیرفتم چون من مرد مناقشه‌ام

دکتر جنتی، وزیر ارشاد در یک تماس تلفنی حضور در شورای پروانه‌ی نمایش را به من اطلاع داد و به دلیل اینکه خرد جمعی پشت این قضیه بود، پذیرفتم. گفتم که اگر تصمیمی با خرد جمعی گرفته شده ­باشد کسی نمی‌­تواند آن را وتو کند. من مرد مناقشه‌ام و یک جامعه‌شناس دیالکتیک هستم.

آمده‌ام تا فضا را برای معرفی جامعه در سینما فراهم کنم

به مردم باید احترام گذاشت و ذائقه‌ی آنها را ارتقا بخشید. بر اساس عاقل پنداشتن مردم باید فیلم ساخت. آمده‌ام که فضا را فراهم کنم تا سینما  معرف جامعه و دردهای مردم باشد. البته اگر دردی را نشان می‌دهیم درمان هم باید صورت بگیرد.

همه‌ی مفاهیم موجود در سینما مثل سینمای ارزشی و اعتقادی باید بر طبق اصول خودشان باشند، بدون اینکه بوی کاسبی بدهند. اگر یک اثر فاخر باشد این موارد را درون خود دارد. حتی فیلمی هم که از لحاظ کیفی پایین است به نوعی می‌تواند مشکلات جامعه را منعکس کند.

فرصت فیلم دیدن در هیات انتخاب من را با حساسیت‌های موجود جامعه آشنا کرد

فرصت مغتنمی که به عنوان یک جامعه‌شناس و یکی از اعضای هیات انتخاب در این مدت داشتم، دیدن ۹۸ فیلم در مدت کوتاه ۳۰ روز بود و آیینه‌ای از جامعه به من منتقل شد. حساسیت‌هایی در جامعه وجود دارد که من با آنها آشنا نبودم و سینما من را با آنها آشنا کرد. هنر نزدیک‌ترین عرصه به جامعه است و به نظر من اگر با برنامه‌تر باشد ایده‌آل‌تر است.

به عنوان مثال فیلم ابد و یک روز  نمونه‌ی خوبی از مضامین اجتماعی بود. به دلیل جایگاهم فیلم‌ها را از چند وجه می‌بینم. مثلا فیلم گشت ارشاد۲  تنها یک فیلم کمدی نیست، غم و غصه هم دارد و اجتماعی است. فیلم فروشنده خاص‌تر است، شاید شامل همه‌ی اقشار اجتماع نشود ولی غیرت و آبروی ایرانی را نشان می‌دهد.

فیلم‌های این دوره از جشنواره بیشتر معرف بودند تا مولد

فیلم‌های این دوره از جشنواره فیلم فجر، بیشتر بازتاب مسائل هستند تا اینکه خواهان تحول باشند. آنچه از همه بیشتر برایم برجسته بود بخش مولد نبود، فیلم‌ها بیشتر معرف بودند.

این فرصت را مغتنم می‌شمارم و می‌گویم چیزی که بیشتر در فیلم‌های این دوره دیدم؛ اول تغییر جهت عشق‌ ورزیدن بین دختر و پسر  است یا همان تغییر جای عاشق و معشوق که به نظرم این موضوع این یک زنگ خطر است. دوم سوءظن بین زن و مرد در خانواده‌ها و جامعه. این‌ موارد بازتاب مشکلات است و من از آنها به عنوان سرنخ پژوهش استقبال می‌کنم. نکته‌ی دیگر اینکه دیدم اهالی سینما به بحث‌های فلسفی و نظری تمایل ندارند، این نشانه‌ی خوبی نیست. منظوم مباحث آکادمیک فلسفی و جامعه‌شناختی است.

در فیلم‌هایی که دیدم موضوع «عفت» هم به چشمم آمد که خاص جامعه‌ی ایران است. موضوع فیلم‌ها بازتاب جامعه است و خواسته یا ناخواسته این پیام را انتقال می‌دهند. در فیلم اولی‌­ها جسارت و واقع­‌نمایی دیدم. این فیلم‌ها یک­طرفه قضاوت نکردند. این فیلم­‌ها غیرت زنانه را به خوبی نشان داده بودند.

اگر فیلمی هفت یا شش رای داشت برای نمایش در جشنواره انتخاب می‌شد

پیشنهادم به اعضا این بود که بعد از دیدن هر فیلم در مورد آن بحث کنیم و آرا جمع آوری شود. بعد از دیدن حدود ۳۸ فیلم لیست این فیلم­‌ها را روی تخته نوشتیم و نظرات مخالف و موافق را هم پیاده کردیم. هنوز فیلمی را حذف نکرده بودیم و این لیست یک نقطه­‌ی ارجاع بود. بعد از دیدن سری دوم باز هم این روند را اجرا کردیم. تا روز آخر که همه­‌ی این جمع‌­بندی‌­ها را نوشتیم که کدام فیلم تاییده گرفته است یا کدام رزرو یا رزرو پلاس است یا کدام فیلم منفی است.

بعد از نوشتن این لیست یک بار دیگر رای گرفتیم. اگر فیلمی هفت یا شش رای داشت برای نمایش در جشنواره انتخاب می‌شد. بعد از آن رفتیم سراغ فیلم‌­های رزرو، ۲۸ فیلم دیگر با حداقل پنج رای وارد لیست شد. چند فیلم دیگر را نیز به دبیر جشنواره تحویل دادیم که اگر خواستند لیست را توسعه دهند، بتوانند.

در واقع از لیست «هنر ‌و‌ تجربه»  نیز مشخص کرده بودیم زیرا ظاهرا امسال فیلمی از هنر و تجربه نداشتیم. هیچ فردی از بیرون این شورا نتوانست لابی کند. معتقدم یک اثر، مستقل از جریانات پشت فیلم باید بررسی شود.

با نگاه شکل‌گرایانه فیلم‌ها بر اساس سلیقه انتخاب می‌شوند

اگر ممیزی ما رفتارگرایانه و شکل‌گرایانه باشد، همانطوری که هم اکنون هست، فیلم‌ها بر اساس سلیقه انتخاب می‌شوند. اگر نگاه دیالکتیک وجود داشته باشد در هیات انتخاب برای یک جامعه‌شناس نظریه‌پرداز هم فضا هست. البته من سینما نماد است و هر چه عمیق‌تر باشد تاثیر بیشتری بر ممیزی خواهد داشت.

 بین سینما و سیاست باید تعامل وجود داشته باشد

باز هم از دلایل قبول این سمت در هیات انتخاب می­‌گویم؛ مگر می­‌شود فرصت دیدن ۹۸ فیلم در ۳۰ روز را از دست داد. در حین تعامل با اهالی سینما دردها و مسائل آنها را فهمیدم. اجازه ندادم هیچ لابی در کار باشد زیرا همه­‌ی درد جامعه را این مصلحت اندیشی­‌های کاذب می‌­دانم. در یادداشتی که برای این جشنواره نوشتم ذکر کردم که این روزهایی که با اهالی سینما گذشت جزو بهترین خاطرات من است. بین سینما و سیاست باید تعامل وجود داشته باشد اما در حال حاضر بیشتر سیاست‌زدگی است. سیاست‌گذاری باید مشترک باشد و اجرا به عهده­ خود اصحاب سینما باشد و نظارت با دو گروه باشد. اگر باز هم پیشنهاد عضویت در این شورا را داشته باشم حتما قبول می‌کنم.

«کاناپه» را پسندیدم

کاناپه را پسندیدم و از اینکه توانست از جایگاه پدر دفاع کند، لذت بردم. به نظرم این فیلم که آخرین فیلمی بود که در شورا دیدیم؛ فیلم بدی نیست. البته بعضی فیلم‌ها ممیزی شرعی دارند نه سیاسی. گله‌ام از کارگردان این است که چرا با این مسئله مردم را از دیدن یک فیلم خوب محروم کرد. البته امیدوارم مسئله‌ی این فیلم حل شود.از تمامی آثار جشنواره دفاع می‌کنم/ نادیده گرفتن نقش آمریکا در «امپراطوری جهنم»


گروه هنر: عماد افروغ با بیان اینکه از تمام فیلم‌های جشنواره فیلم فجر دفاع می‌کنم گفت: «امپراطوری جهنم» پدیده داعش را یک پدیده سلبی، واکنشی و غیرتمندانه و تصادفی جلوه داد و از وجه ایجابی و ارادی آن غافل شد و نقش آمریکا در پیدایش این جریان ضد بشری را نادیده گرفت.


عماد افروغ، عضو هیئت انتخاب سی‌و‌پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) درباره کیفیت فیلم‌هایی که در جشنواره این دوره به نمایش در خواهد آمد، اظهار کرد: به دلیل حضورم در هیئت انتخاب، تمام آثاری که در جشنواره فیلم فجر متقاضی حضور بوده‌ا‌ند را تماشا کرده‌ام و از نزدیک شاهد کار پر مشقت، همراه با حساسیت و وسواس هیئت انتخاب و سازوکار دموکراتیک و گفت‌و‌گویی آنان در مورد تک‌تک فیلم‌ها در چهار مقطع جداگانه بوده‌ام. دقت داشته باشید که دست هیئت انتخاب با توجه به ملاک‌ها و محدودیت‌هایی از قبیل تعداد، کیفیت، مضمون، تنوع ژانر و ... نمی‌تواند در انتخاب فیلم‌های جشنواره، به‌ویژه بخش مسابقه گشوده و باز باشد.

وی افزود: این محدودیت‌ها تنها منحصر به محورهای مفهومی و هنری نیست، بلکه ناظر به ضرورت تنوع ژانر در جشنواره هم هست. بر این اساس و برای مثال نمی‌توان تمام فیلم‌هایی که در ژانر دفاع مقدس تولید شده است را پذیرفت، بلکه ناگزیر باید دست به انتخاب زد. انتخابی که بزعم هیئت انتخاب باید بیانگر حرفی نو، کیفیت و مضمونی قابل توجه، علاوه بر ملاحظات فنی و هنری باشد. به‌شخصه و در کلیت از تمام فیلم‌هایی که در طول سی و چند روز پر مشقت دیده‌ام کما بیش دفاع می‌کنم. این دفاع تنها منحصر به فیلم‌های پذیرفته شده در جشنواره نیست، حتی فیلم‌های راه‌نیافته نیز واجد قابلیت‌هایی هستند که باید در جای خود به آنها پرداخت.

نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی اظهار امیدواری کرد: ان‌شاءالله بعد از برگزاری جشنواره و در فرصت مقتضی راجع به تمام فیلم‌ها نظر خود را منتقل خواهم کرد. در روزنگاشت خود شرح و تحلیلی از تمام فیلم‌ها به دست داده‌ام که در زمان مناسب آنها را چاپ خواهم کرد. با توجه به توضیحات ارائه شده ارزیابی من این است که امسال جشنواره خوبی خواهیم داشت. هر چند باز هم حرف اصلی را تماشاگران می‌زنند، چون آنها صاحبان واقعی سینما هستند و نظرشان می‌تواند در ارزیابی ابعاد مختلف و متناسب با ژانر و مضمون یک فیلم صائب باشد.

 افروغ درباره حواشی پیش آمده برای فیلم «امپراطوری جهنم» و تبلیغاتی که تلویزیون طی چند روز اخیر پیرامون این فیلم انجام داده، چنین اظهار نظر کرد: فکر می‌کنم به همان اندازه که رئیس سازمان سینمایی به هجمه‌های دور از انتظار و انصاف پاسخ داده است کفایت ‌کند، این هجمه‌ها و قضاوت‌ها و تهمت‌ها به هیچ وجه شایسته و منصفانه نبود، برای همین بعد از اتمام جشنواره به حمله‌های انجام شده پاسخ خواهیم داد.  تعجبم این است که رسانه رسمی کشور بر اساس چه توجیه و شناختی به خود اجازه می‌دهد هم، بستر را برای حمله به هیئت انتخاب فراهم کند و هم بدون دیدن این فیلم و سایر فیلم‌های جشنواره، این هیئت را متهم  به «بی مهری» کند.

وی در پاسخ به این سوال که مشکلات فیلم «امپراطوری جهنم» به معنای فیلم برمی‌گردد یا اینکه ساختار حرفه‌ای آن مشکل داشته است؟ گفت: اجازه دهید فعلا سکوت اختیار کنم و قطع نظر از ارزیابی فنی و هنری کار که می‌توانید از اصحاب فن هیئت انتخاب و سایر کسانی که این فیلم را دیده‌اند بپرسید، تنها به این نکته اشاره کنم که نباید پدیده داعش را یک پدیده سلبی، واکنشی و غیرتمندانه و تصادفی جلوه داد و از وجه ایجابی و ارادی آن غافل شد و نقش آمریکا در پیدایش این جریان ضد بشری را نادیده گرفت. در فرصت مناسب یادداشت مندرج در روزنگاشت خود را در مورد این فیلم منتشر خواهم کرد.

وی در پاسخ به این سوال که چه لزومی دارد تا هیئت داوران در مقابل این حمله‌ها سکوت کنند؟ گفت: این سکوت اقتضاء یک تصمیم جمعی و حساس، آن هم در زمان قبل و حین برگزاری جشنواره دهه مبارک فجر است. اگر شخصاً و خارج از عضویتم در یک هیئت، مورد اتهام و هجمه واقع شوم در صورت صلاحدید، یقین داشته باشید که به تک تک آنها پاسخ خواهم داد، اما چون تصمیمات جمعی ملاحظات اخلاقی خودش را دارد فعلاً از دادن پاسخ معذورم.

عضو هیئت انتخاب سی‌و‌پنجمین جشنواره فیلم فجر در انتها تصریح کرد: البته در مورد یک فیلم دیگر که متأسفانه از دور مسابقه خارج شد و در این بین در یکی دو جا هم از حقیر نام برده شده بود، ضمن احترام به تمام آثار، از جمله آثار راه‌یافته به بخش مسابقه، باید بگویم که علاوه بر دیگران، بنده نیز از موافقان جدی این فیلم بودم و آن را برای جامعه و دفاع از جایگاه پدر و مظلومیت او ضروری می‌دانم، کافی است به روزنگاشت بنده رجوع کنید. اما بر این باورم که مشکل این فیلم و برخی فیلم‌های مشابه، مانند نمایش تصویر برخی از بزرگان دین در یک جامعه دینی با قواعد و احکام دینی، همان‌گونه که قبلاً هم گفته‌ام، با حکم حکومتی باید برطرف شود که نیازمند سوالی تفصیلی و دریافت پاسخ تعیین کننده است، در غیر این صورت یا باید تمهیدی دیگر اندیشید و یا خود را با ضوابط تعریف شده وفق داد. به علاوه، این هیئت، از متخصص شرعی انطباق مصادیق با احکام شرع نیز برخوردار بود.
 


 هیچکس نمی تواند نقش هاشمی را در حفظ نظام و انقلاب نادیده بگیرد


ایرنا: عماد افروغ استاد دانشگاه، تحلیلگر مسایل اجتماعی و سیاسی گفت: تلاش آیت الله هاشمی رفسنجانی در پست های کلیدی برای خدمت به نظام جمهوری اسلامی در مقاطع مختلف انقلاب برهیچ کس پوشیده نیست و بی انصافی است اگر این نقش پررنگ نادیده گرفته شود.

این استاد دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، ضمن عرض تسلیت ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی به پیشگاه ملت ایران، رهبر معظم انقلاب و خانواده معزز آن مرحوم افزود: آیت الله هاشمی رفسنجانی یکی از ارکان اصلی و حامیان امام راحل (ره) و انقلاب اسلامی بود.

افروغ با بیان این که در مقاطعی به خصوص دوران ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی نقدهایی به برخی سیاست های دولت سازندگی داشته است، نقد را در نظام جمهوری اسلامی امری طبیعی دانست و گفت: این موضوع، هیچ ارتباطی به شخصیت فردی ایشان نداشته است.

وی با بیان اینکه ما از بزرگان دین آموخته ایم که بایستی بین آن که می گوید و آنچه گفته می شود، تفاوت قائل شویم. افزود: این موضوع بایستی از سوی تمام موافقان و مخالفان برخی سیاست ها مورد توجه قرار گیرد و از این زاویه بایستی با ارتحال ایشان برخورد شود و حتما باید در پاسداشت شخصیت ایشان از سوی تمام گروه های سیاسی سنگ تمام گذاشته شود.

این تحلیلگر مسائل سیاسی و اجتماعی در ارتباط با نقش مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در ایجاد وحدت در جامعه با اشاره به اتفاقاتی که پس از ارتحال امام راحل (ره) همواره نظام شاهد آن بوده است، اظهارکرد: تلاش آیت الله هاشمی رفسنجانی همواره این بود که اختلاف سلیقه ها به تنازع و اختلافات و تضادهای حاد نیانجامد و هیمنه و قاموس نظام جمهوری اسلامی حفظ شود.

افروغ ادامه داد: وجود اختلاف سلیقه و اختلاف آرا در ذیل جمهوری اسلامی و توجه به وحدت یک امر طبیعی محسوب می شود اما هنگامی که وحدت در جامعه شکسته شود به معنای به صدا درآمدن زنگ خطر برای کشور است.


آثار مرحله دوم سی و چهارمین دوره کتاب سال در گروه فلسفه معرفی شد
از مجموع ۹۴ کتاب در گروه فلسفه، ۲ کتاب در بخش فلسفه اسلامی، ۹ کتاب در بخش فلسفه غرب و یک کتاب در بخش منطق به مرحله نهایی سی و چهارمین دوره جایزه کتاب سال راه پیدا کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی خانه کتاب، در سی و چهارمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ۹۴ کتاب در گروه فلسفه به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد که تا کنون داوری این آثار در دو مرحله انجام شده و کتاب‌های راه‌یافته به مرحله نهایی این  دوره از جایزه کتاب سال مشخص شده‌اند.

در بخش فلسفه اسلامی از بین ۴۸ کتاب ارسال شده، کتاب‌های «گام‌های پسین در فلسفه برین، تالیف  حسین عشاقی، تهران: پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی» و «سنجش و اکتشاف، تالیف علی عابدی شاهرودی، تهران: حکمت و فلسفه ایران» به مرحله دوم سی و چهارمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی راه پیدا کردند.

همچنین در بخش  فلسفه غرب، از بین ۴۳ اثر ارسالی، کتاب‌های «معرفت شناسی و نفس‌شناسی کانت، تالیف  اسماعیل سعادتی خمسه، تهران: پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی»، «ناتمامیت، تالیف ربکا گلدستین، ترجمه رضا امیررحیمی، تهران: نیلوفر»، «دیالکتیک و تفاوت، تالیف آلن نری، ترجمه عماد افروغ، تهران: علم»، «ضرورت دلالت و جهان های ممکن، تالیف محمد سعیدی مهر، تهران: علمی و فرهنگی»، «فلسفه آلمانی، تالیف تری پینکارد، ترجمه ندا قطرویی، تهران: ققنوس»، «هوسرل، تالیف دیوید وودراف اسمیت، ترجمه سیدمحمدتقی شاکری، تهران: حکمت»، «متعلقات و ملحقات، تالیف آرتور شوپنهاور، ترجمه رضا ولی یاری، تهران: مرکز»، «فرهنگنامه تاریخی مفاهیم فلسفه، تالیف یوآخیم ریتر و ...، گروه مترجمان، سرویراستاران محمدرضا حسینی بهشتی و بهمن پازوکی، تهران: موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران» و «نوخاستگی و آگاهی، تالیف یاسر خوشنویس، تهران: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی» به عنوان نامزدهای سی و چهارمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی شناخته شدند.

بر اساس این گزارش، در گروه منطق هم از بین ۳ اثر ارسالی، کتاب «تحلیل منطقی گزاره: شرح منطق اشارات، مهدی عظیمی، قم: حکمت اسلامی، ۲ج» به مرحله نهایی این دوره از جایزه کتاب سال راه یافت.

مراسم اختتامیه سی و چهارمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران طبق هر سال در بهمن ماه، با معرفی برگزیدگان و کتاب‌های شایسته قدردانی برگزار می‌شود.


دوشنبه 20 دی 1395

گرد و خاک روی خطوط قرمز

نوع مطلب :عمومی ،

گرد و خاک روی خطوط قرمز


روزنامه صبح نو:  بیرون ماندن فیلم آقای کیانوش عیاری از جشنواره فجر، این روزها حواشی فراوانی ایجاد کرده است. فارغ از اتفاق عجیبی که از نظر مضمونی در فیلم عیاری وجود دارد، منتقدان به این تصمیم اصرار دارند که نام عیاری، خود عیاری برای سنجیدن تصمیم هیات انتخاب جشنواره است و بیرون ماندن این نام از جشنواره دلیلی است بر نادرستی تصمیم هیات انتخاب!

«من از ابتدا می‌دانستم که این فیلم برای بخش جایزه انتخاب نخواهد شد، زیرا بازیگران خانم ما در این فیلم روسری به سر ندارند، در کاناپه 6 بازیگر خانم ایفای نقش کرده‌اند که همه آنها موهایشان را با نمره چهار کوتاه کردند. تمام سکانس‌های فیلم این خانم‌ها با کلاه گیس هستند و پوشش خاصی ندارند.» این‌ها بخش‌هایی از اظهارات آقای کیانوش عیاری است که این روزها فیلمش از جشنواره بیرون مانده است.
عیاری در بخش‌های دیگری از گفت‌وگوی خود با پایگاه «سینما سینما» گفته است: «از ابتدا برای من روشن بود و می‌دانستم که دوستان این فیلم را کنار می‌گذارند. یعنی به شخصه این موضوع را می‌دانستم و با این علم فیلم را ساختم. هیچ اعتراضی ندارم بلکه منتظرم آنها به من اعتراض کنند که چرا این بازیگران خانم را بدون روسری جلوی دوربین فرستادی!»
عیاری در بخش‌های پایانی صحبت‌هایش البته حرف‌هایی زده است که نشان می‌دهد برخلاف آنچه می‌گوید، از بیرون ماندن فیلمش از جشنواره تا حدی عصبانی است.
او در عباراتی که لحن ناخشنودی از آن به مشام می‌رسد به طور ضمنی مدیریت فرهنگی را هم تهدید کرده و گفته است: «زحماتی که کشیده‌ام برایم اهمیتی ندارد.
 این تصمیم را گرفته بودم و پای آن خواهم ایستاد دیگر هیچ فیلم سینمایی نمی‌سازم که خانم‌ها در آن روسری به سر داشته باشند، چه در خلوت خودشان؛ چه در مقابل محارم، این کار را نخواهم کرد.»

نام عیاری، خودش عیار است!

این اما تمام ماجرا نبود. مدیرمسوول و صاحب‌امتیاز پایگاه فوق هم که رفت و آمدهایی با سازمان سینمایی و یکی از گروه‌های سینمایی دارد، روز گذشته یادداشتی را در روزنامه شرق منتشر کرد و حکایت از آن دارد که از سمت و سوهایی که دبیر جشنواره اتخاذ کرده رضایت چندانی ندارد. آقای کیوان کثیریان البته در این یادداشت اشاره‌ای هم به فیلم عیاری داشته و با اعلام اینکه فیلم را ندیده، عنوان کرده است که نفس بیرون ماندن نامی چون عیاری از جشنواره محل تأمل است چرا که کسی چون عیاری تکلیفش با خودش معلوم است؛ بقیه و سیستم ممیزی باید خود را با او تنظیم کنند! از نگاه وی نفس نام عیاری خود یک منطق برای پذیرفتن اثرش در جشنواره است با این حال ظاهراً هیات انتخاب جشنواره نظر دیگری داشته است.

از اول هم قرار نبود به نام‌ها توجه کنیم!

در سمت مقابل این قضیه، دکتر عماد افروغ قرار دارد. یکی از اعضای هیات انتخاب جشنواره که این روزها حضور رسانه‌ای بیشتری دارد. حرف‌هایی که او درگفت‌وگوی چند روز قبل با سوره سینما درباره منطق انتخاب فیلم‌ها زده، شاید پاسخ یادداشت آقای کثیریان هم باشد. او در بخش‌هایی از این گفت‌وگو گفته است که تصمیم خود هنرمندان هم همیشه این بوده است که اثرشان را فارغ از نامشان برررسی کنیم: «از ابتدا هم روش اینجانب و هم نظر دیگر اعضای هیات انتخاب این بوده که به نام‌ها توجه نکنیم و تحت تأثیر نام کارگردان نباشیم و به ارزش، کیفیت و محتوای فیلم‌ها توجه کنیم. آیا در خواندن یک مقاله[ باید به محتوای اثر توجه کرد یا] نام نویسنده و مجله‌ای که در آن منتشر شده؟ به همین منظور ما فیلم‌ها را قطع نظر از اسم کارگردان و تهیه‌کننده مورد ارزیابی قرار دادیم... در پس ذهن ما نام کارگردان محترم و تهیه‌کننده وجود داشت اما تلاشمان این بوده که تحت تأثیر اسم خاصی قرار نگیریم. اصلاً خواسته همه فیلمسازان است که اثر را بدون توجه به نام کارگردان قضاوت کنید.»

افروغ البته در ادامه اشاره‌ای هم به چگونگی و مکانیزم انتخاب فیلم‌ها داشته است: «راجع به هر فیلمی بعد از پایان فیلم نقد و بررسی داشتیم و تحلیل‌هایمان را ارائه می‌دادیم. ضمن ارائه تحلیل و نظر، یادداشت خودمان را هم راجع به فیلم مربوط مکتوب می کردیم. بعد از هر مقطع و بعد از دیدن 40 فیلم دوباره این یادداشت‌هایمان را می‌خواندیم و دوباره جمع‌بندی می‌کردیم. چند مرحله انتخاب‌هایمان را مورد ارزیابی قرار دادیم. تمام اعضای هیات انتخاب ساعت‌ها به بحث و تحلیل راجع به فیلم می‌پرداختند تا حضور ذهن در مورد فیلم‌ها داشته باشیم. با این همه باز در روز پایانی یک‌بار دیگر از نقطه صفر تمام انتخاب‌ها را مرور کردیم، نتیجه را روی تخته نوشتیم و بعد از چند بار رأی و نتیجه‌گیری به این اسامی رسیدیم.»

با این حال مشکل ممیزی آخرین اثر عیاری آن‌قدر بوده است که دبیر جشنواره هم ترجیح داد با کنار گذاشتن ملاحظه‌کاری‌ها و روی آنتن زنده تلویزیون اشاره‌ای به این موضوع داشته باشد. آقای محمد حیدری، جمعه‌شب گذشته و پیش از آغاز این حواشی با حضور در برنامه «هفت» گفته بود: «فیلم آقای عیاری، کاناپه بیشتر به‌دلیل محتوا و موضوع فیلم مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به اینکه تصمیم جشنواره باید قاطع و سریع باشد، به‌دلیل شرایط خاص این فیلم، تصمیم‌گیری درباره آن نیاز به ورود مراتب بالاتری داشت و ما به آنها موکول کردیم.»


یکشنبه 19 دی 1395

انتخابی جسورانه؛ آرایی عادلانه

نوع مطلب :عمومی ،

انتخابی جسورانه؛ آرایی عادلانه برخی حواشی رخ داده در روزهای اخیر که از سوی همان هیاهوپردازان همیشگی و رسانه های اصلاح طلب ایجاد شد، در حالی است که سوابق کاری اعضای هیات انتخاب و منش فکری مستقل و عادلانه ای که در طول مسیر کاری خود داشته اند، بهترین گواه برای استقلال آرای صادره از سوی این هیات انتخاب مستقل بوده است


گروه فرهنگی «آوینی فیلم»: هر سال که به ایام جشنواره فیلم فجر و زمان بررسی آثار برای معرفی به جشنواره می رسیم، برخی رسانه هایی که ارتزاق مالی و اصولا حیات زیستی و کاری خود را در قبال ایجاد حواشی و فراهم سازی هیاهو به دست می آورند، شروع به ساختن سناریوهایی جعلی می کنند. در ابتدا از اعضایی که نامشان هنوز از سوی دبیرخانه جشنواره به طور رسانه ای اعلام نشده، پرده برداری می کنند؛ به این ادعا که اولین کاشفان نام های پنهانی و پشت پرده هستند! در حالی که بسیاری از گمانه زنی هایشان با اعلام رسمی نام اعضاء فاصله ای با حقیقت داشته و مشخص می شود که نام های عنوان شده توسط رسانه های جوساز تنها در مسیر جریان سازی بوده است. بعد از انتخاب اعضای هیات انتخاب به شکلی خیالی، دیگر نوبت به انتخاب فیلم های جشنواره فجر می رسد که در لیست متوهم این گروه جعل نما! عناوینی از فیلم های مختلف به خود گرفته و برخی فیلم ها هم در تصور این گروه جایی در میان اعلام های جشنواره نخواهند داشت که باز هم نقیصه میان ادهای این رسانه ها با لیست اعلام شده توسط جشنواره و در واقع فاصله آشکار میان خیال و واقعیت با انتخاب نهایی آثار توسط اعضای هیات انتخاب آشکار می شود. در نهایت هم هنگامی که تئوری بی منطق این گروه که مبتنی بر فریب رسانه ای است، برباد رفته می نماید، آن ها در پنداری فرار به جلو دست به تخطئه انتخاب ها و انتقاد از رای مستقل هیات انتخاب و حتی زیر سوال بردن کارنامه حرفه ای اعضای هیات انتخاب می زنند!

در جشنواره سی و پنجم فیلم فجر به تبعیت از دوره های اخیر هم این روال شکل گرفت و از گمانه زنی های حاشیه ساز تا ایجاد حواشی علیه داوران انتخابگر آثار پیش رفت. چنان که هجمه ناجوانمردانه و به دور از حقیقت علیه اعضای هیات انتخاب جشنواره فجر به دلایل واهی و با ادعای عدم انتخاب آثاری هنری از فیلمسازان نامی مانند کیانوش عیاری و تهمینه میلانی رخ داد. این در حالی است که برخی از اعضای هیات انتخاب مانند عماد افروغ در گفته های خود به شفافیت عنوان کردند که برای اعضای هبات انتخاب جشنواره فارغ از نام و آوازه فیلمسازان شرکت کننده در جشنواره تنها کیفیت محصول و مفاهیم به کار رفته در آثار ملاک داوری ها قرار گرفته است. برای نمونه عماد افروغ، کارشناس فرهنگی و جامعه شناس شناخته شده کشورمان در تازه ترین اظهار نظر پس از انتخاب 28 فیلم جشنواره فجر امسال عنوان کرد: «در حوزه خانواده، دفاع مقدس ژآنر اجتماعی رصد کردیم و آن هایی که از بهترین کیفیت برخوردار بودند و نظر هیات انتخاب را جلب کردند در نهایت انتخاب شدند.» این جامعه شناس و کارشناس فرهنگی همچنین به برخی افراد معترض و کسانی که به دنبال مفهوم سینما، جامعه و نسبت بین سینما و جامعه هستند، پیشنهاد کرد که حوصله داشته باشند و فیلم های امسال جشنواره را حتما ببینند.

برخی حواشی رخ داده در روزهای اخیر که از سوی همان هیاهوپردازان همیشگی و رسانه های اصلاح طلب ایجاد شد، در حالی است که سوابق کاری اعضای هیات انتخاب و منش فکری مستقل و عادلانه ای که در طول مسیر کاری خود داشته اند، بهترین گواه برای استقلال آرای صادره از سوی این هیات انتخاب مستقل بوده است. چنان که دکترعماد افروغ با توجه به سوابق و تحصیلات عالیه در رشته جامعه شناسی و اشراف به مباحث استراتژیک فرهنگی و سیاستگذاری های کلان فرهنگی و با جسارت و شفافیت در اعلام آرای خود که نمونه ای از آن را در زمان کاندیداتوری اش در مجلس شورای اسلامی دیده بودیم، شخصیتی نیست که اهل مدارا و یا انتخابی خارج از نگاه عادلانه و متفکرانه باشد.

نرگس آبیار با کارنامه قابل دفاع در عرصه هنر و با ساخت آثاری قابل ستایش در سینمای ایران که نه تنها در داخل بلکه در رویدادهای هنری بین المللی نیز توجهات منتقدان و اهالی رسانه را به خود جلب کرده بود، از دیگر اعضای هیات انتخاب جشنواره امسال بوده که سال ها در ادبیات داستانی و سینمای ایران با انتشار کتاب های داستانی و ساخت مستند و آثار «شیار 143»، « اشیاء از آنچه در آیینه می بینید به شما نزدیکترند» و «نفس» به عنوان یکی از جریان سازهای هنری کشور خود را نشان داده و به طور حتم داوری اش برای انتخاب آثار جشنواره فجر از سر قریحه و شناخت دستاوردهای هنری بوده است.

سید ضیاء هاشمی دیگر عضو هیات انتخاب جشنواره سی و پنجم فیلم فجر، نه تنها برای جامعه سینمایی امروز بلکه برای آن ها که از ابتدای انقلاب اسلامی سینمای ایران را دنبال می کنند، نامی آشنا است و صراحت لهجه، شجاعت و ذوق هنری اش چه در تولید آثار سینمایی و چه در مناصب و موقعیت های حرفه ای در ارتباط با مدیریت فرهنگی کشور بارها به اثبات درآمده است. تهیه کننده فیلم های ماندگار سینمای ایران مانند شاخص ترین آثار بهروز افخمی چون «عروس»، «روز فرشته» «روز شیطان» و «شوکران»، فعالیت های مدیریتی در حوزه هنری و خانه سینما و نقش آفرینی برجسته در مجامع و کانون های تهیه کنندگی و پخش سینمای ایران از سید ضیاء هاشمی شخصیتی خبره و کارشناس برای داوری ساخته است.

محمدعلی حسین نژاد دیگر عضو هیات انتخاب جشنواره از افراد جامع و آگاه در زمینه فرهنگی و جامعه شناسی است و حضورش برای داوری آثار سینمای ایران که به طور عمده ارتباطی به مسائل اجتماعی دارند، منطقی می نماید. این عضو هیات انتخاب که کارشناسی ارشد رشته علوم اجتماعی و دوره دکتری توسعه سیستماتیک از استرالیا داشته و دارای مدرک کارشناسی ادبیات و زبان های خارجی است، در زمینه فرهنگ و هنر نیز دارای سوابق مدیریتی قابل توجهی است و سال ها فعالیت در رسانه ملی، سوره حوزه هنری، امور سینمایی و سمعی و بصری و فرهنگستان هنر و پژوهش های بسیار در زمینه سینما فرهنگ و هنر و ارتباطات را داراست و حضورش در ترکیب هیات انتخاب جشنواره وزن و تنوع این هیات را برجسته می سازد. مدرس سینما و مترجم آثاری چون کتاب «ویرانگری خلاق» نه تنها در تئوری عرصه هنر بلکه به شکل عملی هم به عنوان نویسنده فیلمنامه با فیلم «براده های خورشید» و ایده پرداز در فیلم «طعم شیرین خیال» و تهیه کننده با فیلم «طهران- تهران» همکاری داشته است.

دکتر حسین کرمی دیگر عضو هیات انتخاب جشنواره فجر سی و پنجم، پیش از این هم در این هیات فعال بوده است و با سال ها مدیریت در عرصه فرهنگ و رسانه برای افراد آگاه با امور فرهنگی آشنا است. مدیریت شبکه های تلویزیونی «تماشا» و «نمایش» و شبکه «چهار» و قائم مقامی و مشاور معاونت سیمای جمهوری اسلامی ایران و نیز عضویت در شورای پروانه نمایش از جمله سوابق وی بوده و سال ها خدمت در عرصه فرهنگ این مملکت در کارنامه اش نشسته است.

حجت الاسلام و المسلمین سیدطاها مرقاتی تنها روحانی عضو هیات انتخاب جشنواره سی و پنجم فجر بوده و با توجه به هم کیشی آثار هنری کشورمان با مبانی و اعتقادات دینی، حضور این شخصیت هم کاملا منطقی و پذیرفتنی است. از سویی حضور حجت الاسلام مرقاتی جدا از این که ایشان استاد دانشگاه و کارشناس فرهنگی است، به دلیل لزوم حضور اعضایی از شورای پروانه نمایش در هیات داوری جشنواره جهت دور شدن از مصائب و حواشی انتخاب آثارِ مساله دار به لحاظ ممیزی منطقی می نماید. سال ها تدریس و مدیریت در دانشگاه های قم و فقه و حقوق تهران و معاونت توسعه مدیریت و منابع حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت از فالیت های این عضو هیات انتخاب بوده است.

تنها اندکی تامل و توجه به سوابق اعضای هیات انتخاب و فاصله گرفتن از هرگونه جبهه گیری های بی منطق و هیاهوی بی دلیل می تواند سندی محکم در استقلال رای هیات انتخاب جشنواره باشد تا با رعایت انصاف و احترام به آرای صادره برای جشنواره فجر، آماده برای برپایی رویدادی ارزنده و قابل اعتنا برای سینمای ایران و در ایام فرخنده فجر انقلاب باشیم و استقبال کنیم از آثار فیلمسازان جوان و خلاق و آینده دار این سینما و انتخاب جسورانه و آرای عادلانه اعضای هیات انتخاب فجر.


 به کیفیت فیلم‌ها توجه کردیم نه نام‌ها


عماد افروغ گفت: از ابتدا هم روش اینجانب و هم نظر دیگر اعضای هیات انتخاب این بوده که به نام‌ها توجه نکنیم و تحت تاثیر نام کارگردان نباشیم و به ارزش، کیفیت و محتوای فیلم‌ها توجه کنیم.

سوره سینما: عصر روز گذشته پایانی بود بر یک فرصت چهل روزه برای هیات انتخابی که به ارزیابی و تحلیل بیش از نود فیلم سینمای ایران نشستند ودر نهایت بیست و هشت فیلم(ممکن است به این لیست فیلم اضافه شود) را برای مهمترین رویداد سینمایی کشور انتخاب کردند. بلافاصله بعد از اعلام این فیلم ها شاهد اظهارنظرات متفاوتی از سینماگرانی که از این رقابت کنار گذاشته شده بودند شدیم. نظراتی که بعضا با عصبانیت تعدادی از فیلمسازان و منتقدین همراه بوده و حتی عده ای هیات انتخاب را افرادی بدسلیقه خواندند که چرا نام تعدادی کارگردان در میان لیست بخش مسابقه نیست. بدون در نظر گرفتن چنین فضایی با عماد افروغ یکی از اعضای هیات انتخاب به گفت و گو نشستیم و نظراتش را در مورد این تصمیم گیری جویا شدیم.

جناب افروغ به طور کلی بفرمایید نظرتان راجع به فیلم هایی که به دبیرخانه این دوره جشنواره فجر رسیده است چیست؟

مجموعه فیلم هایی که هیات انتخاب در این دوره جشنواره فیلم فجر مورد ارزیابی قرار داد هم به لحاظ مضمونی و هم به لحاظ کیفی و ساختاری قابل قبول بودند. جنبه های فنی بسیار مناسبی در آنها دیده شد. به اعتقاد من فیلمسازان محترم تصویر مناسبی از مشکلات و مسائل اجتماعی را به سینمای ایران ارائه دادند.

کمی راجع به موضوع فیلم هایی که به بخش مسابقه راه پیدا کردند برایمان توضیح می دهید؟

تمامی فیلم هایی که به بخش مسابقه و سودای سیمرغ جشنواره فجرراه پیدا کردند از یک تنوع مضمونی و محتوایی خوبی برخوردارند. تلاش کردیم در ژآنرهای مختلف بهترین فیلم ها را انتخاب کنیم. موضوعات متنوع را برگزیدیم. اینطور نبوده که انتخاب فیلم ها به ژانر خاصی خلاصه شود. در حوزه خانواده، دفاع مقدس ژآنر اجتماعی رصد کردیم و آنهایی که از بهترین کیفیت برخوردار بودند و نظر هیات انتخاب را جلب کردند در نهایت انتخاب شدند.

آیا نظری در مورد جشنواره و فیلم هایی که در آن به نمایش در می آید دارید بفرمایید؟

من توصیه می کنم اگر دوستان حوصله داشتند و همینطور کسانی که به دنبال مفهوم سینما، جامعه و نسبت بین سینما و جامعه هستند فیلم های امسال جشنواره را حتما ببینند. امسال در بخش چشم انداز سینمای ایران هم فیلم های خوبی به نمایش در می آید. مجموعه فیلم های بخش سودای سیمرغ و چشم انداز سینمای ایران ویترینی خوبی از سینما را پیش روی مخاطب خواهد گذاشت.

یعنی همه فیلم هایی که در بخش چشم انداز سینمای ایران به نمایش در می آید دارای کیفیت لازم و شاخصه های سینمایی هستند؟

کمابیش. برخی از فیلم های بخش چشم انداز مضمامین تکراری دارند، اما به هرحال جنبه آگاهی بخشی به مخاطب را دارند.

جناب افروغ رقابت میان آثار بخش چشم انداز سینمای ایران و سودای سیمرغ چگونه بود؟

بسیار سخت و همین رقابت و نزدیکی کیفیت بین فیلم ها کار هیات انتخاب را به شدت سخت کرد.

نکته بسیار مهمی که پس از اعلام اسامی فیلمسازان در بخش رقابتی مورد توجه قرار گرفت اینکه نام کارگردانانی که فیلمشان از گردونه رقابت خارج شد از اهمیت و سنگینی خاصی برخوردار است. گرچه کارگردانان شاخص و حرفه ای بسیاری در بخش مسابقه جشنواره حضور دارند. در این خصوص چه توضیحی دارید؟

از ابتدا هم روش اینجانب و هم نظر دیگر اعضای هیات انتخاب این بوده که به نام ها توجه نکنیم و تحت تاثیر نام کارگردان نباشیم و به ارزش، کیفیت و محتوای فیلم ها توجه کنیم. آیا در خواندن یک مقاله باید به محتوا نگاه کرد یا نام نویسنده و مجله ای که در آن مقاله منتشر شده؟ به همین منظور ما فیلم ها را قطع نظر از اسم کارگردان و تهیه کننده مورد ارزیابی قرار دادیم.

طبیعتا با دیدن فیلم ها نام کارگردان یا تهیه کننده هم توجه شما را به خود جلب می کرد؟

قطعا همینگونه است. در پس ذهن ما نام کارگردان محترم و تهیه کننده وجود داشت اما تلاشمان این بوده که تحت تاثیر اسم خاصی قرار نگیریم. اصلا خواسته همه فیلمسازان است که اثر را بدون توجه به نام کارگردان قضاوت کنید.

از روش و چگونگی انتخاب فیلم ها برای راه پیدا کردن به بخش اصلی و مسابقه سینمای ایران برایمان توضیح دهید…

ببینید؛هیات انتخاب تلاشش در این دوره این بوده که مضمون، کیفیت و محتوای فیلم ها را به درستی بررسی کند. ما راجع به هر فیلمی بعد از پایان فیلم نقد و بررسی داشتیم و تحلیل هایمان را ارائه می دادیم. ضمن ارائه تحلیل و نظر؛ یادداشت خودمان را هم راجع به فیلم مربوطه مکتوب می نوشتیم. بعد از هر مقطع و بعد از دیدن چهل فیلم دوباره این یادداشت هایمان را می خواندیم و دوباره جمع بندی می کردیم. چند مرحله انتخاب هایمان را مورد ارزیابی قرار دادیم. تمام اعضای هیات انتخاب ساعت ها به بحث و تحلیل راجع به فیلم می پرداخت تا حضور ذهن در مورد فیلم ها داشته باشیم. با این همه باز در روز پایانی یک بار دیگر از نقطه صفر تمام انتخاب ها را مرور کردیم، نتیجه را روی تخته نوشتیم و بعد از چند بار رای و نتیجه گیری به این اسامی رسیدیم.

جناب افروغ صراحتا بفرمایید به مصلحت در انتخاب ها توجه می کردید؟

به هیچ عنوان. به شدت با مصلحت اندیشی مخالفم و اصلا با مصلحت اندیشی رابطه خوبی ندارم. البته با اصل مصلحت مخالفتی ندارم اما معتقدم یکی از مشکلات ما همین مصلحت اندیشی است .

و نکته مهم دیگر در انتخاب فیلم اولی ها چقدر به جنبه حمایتی بودن توجه شد؟

باور بفرمایید این گونه نبوده.. از دیدن بعضی فیلم اولی ها واقعا تعجب زده می شدیم که چطور این فیلم اول این قدر خوب از کار درآمده.  واقعیت را بخواهید به هیچ عنوان جنبه حمایتی در اتخاب فیلم اولی ها نداشتیم. شاید «ناخواسته» این فیلم ها توجه ما را به خود جلب می کرد اما به هیچ عنوان «خواسته» ذهن ما متوجه فیلم اولی ها نبود.

مضمون و کیفیت فیلم اولی ها چگونه بود؟

شخصا در انتخاب تمام فیلم ها به مضمون توجه داشتم و تمام تلاشمان این بود مضامین بکر و خوبی را انتخاب کنیم. همانطور که گفتم تعدادی فیلم اولی ما را متعجب کردند.

صحبتی در انتها دارید بفرمایید؟

باز هم می گویم تمام تلاشمان را کردیم تا بی عدالتی و بی انصافی در انتخاب هایمان نداشته باشیم اما در هر صورت بشر هستیم و تصمیم هایمان محدودیت هایی دارد. نمی توانیم بگوییم تصمیم ما عین حقیقت و مطلق به معنای واقع است. اما در انتخاب هایمان اجماع نظر داشتیم و موارد اختلافی بین ما کم بود که اگر هم اختلاف نظری بین ما وجود داشت آن اختلاف نظرها را با تحلیل و رای گیری حل و فصل می کردیم .امیدوارم شاهد جشنواره ای با شکوه برای همه اهالی سینمای ایران باشیم.    


 سینما آینه‌ای بهتر از آینه شخصی‌ام از جامعه بود


خبرآنلاین: فرهنگ/ سینما - عماد افروغ عضو هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر تاکید کرد تصویری که در فیلم‌های متقاضی حضور در جشنواره فجر از جامعه ارائه شده بود گاه از آینه‌ای که او از اجتماع داشته واضح‌تر بوده است.

 افروغ که در مجلس هفتم شورای اسلامی حضور داشت و چندی‌ست در شورای پروانه نمایش آثار سینمایی فعال است، امسال یکی از اعضای هیات انتخاب سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر بود. او به گفته خود بعد از بیش از 30 روز کار شبانه‌روزی و تماشای فیلم‌های متقاضی حضور در جشنواره، صبح شنبه هجدهم دی ماه فرصتی یافت به کارهای معوقه بپردازد و در میان این کارها، زمان کوتاهی قرار داد تا در نگاهی کلی از انتخاب فیلم‌های جشنواره سی و پنجم سخن بگوید.

این استاد جامعه‌شناسی  در مورد فضای کلی فیلم‌هایی که در 30 روز گذشته به تماشای آن نشسته است، به خبرآنلاین، گفت: «سینما را ابزار بسیار مناسبی می‌دانم که می‌تواند مسائل و مشکلات اجتماعی را خواسته یا ناخواسته به نمایش بگذارد.»

او در توضیح این دسته‌‌بندی خواسته و ناخواسته گفت: «البته شیوه تصویر کردن مسائل و مشکلات به صورت خواسته در فیلم‌ها روشی است که ترجیح داده می‌شود، زیرا آن را می‌توان حاصل دیالکتیکی دانست که بین جامعه و سینما به وجود آمده است. سینما تصویرگر دردهای جامعه است و این اتفاق گاه ناخواسته رخ می‌دهد. در صورتیکه این اتفاق به صورت ناخواسته هم رخ دهد، ارزشمند است، چون بخشی از جامعه و مسائل آن را تصویر می‌کند.»

افروغ گفت: «این 30 روز فرصت مغتنمی بود تا از طریق فیلم‌ها متوجه شویم دردها و حساسیت‌های جامعه ما کجاست.»

نماینده دور هفتم مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سئوال که تصویر ارائه شده در فیلم‌های سینمایی چقدر با مشاهدات او در جامعه منطبق بوده است و اصلا این دو چه نسبتی با هم داشتند، گفت: «نه تنها مشکلاتی که من در جامعه می‌دیدم در فیلم‌ها وجود داشت، بلکه گاه آنچه که من ندیده بودم هم در فیلم‌ها تصویر شده بود. به تعبیری می‌توان گفت سینما آینه‌ای بهتر از آینه شخصی من بود. من در آینه شخصی خود همه مشکلات را نمی‌دیدم، گاه موضوعات در حوزه مورد توجه من نبودند و گاه دقت کمتری بوده است.»

او مورد مصداق این دغدغه‌ها و مشکلات گفت: «مسائلی چون مفاسد اقتصادی، بیکاری و فقر که از دغدغه‌های خود من بوده، در فیلم‌ها وجود داشت و در کنار آن برخی موارد که کمتر درگیر آن بودم نیز تصویر شده بود:‌ موضوعاتی چون تنازعات خانوادگی و سوء‌ظن‌های همسر به شوهر یا برعکس. گاه روابط نامشروعی بوده که فقط حاصل یک سوء‌ظن بوده و زمانی هم واقعا یک روابطه پنهانی وجود داشه است. این‌ها هم بخشی از مسائل موجود در جامعه است که من به واسطه فیلم‌ها بیشتر در جریان آن قرار گرفتم.»

افروغ همچنین در مواجهه با این پرسش که آیا حاضر است به عنوان یک چهره سیاسی پشتیبان سینما باشد و اگر برای فیلم‌های منتخب مشکلی پیش بیاید در جامعه از این آثار دفاع کند، گفت: «بله، حتما و تا الان هم همین‌طور بوده است. در چند وقتی که به عضویت شورای پروانه نمایش درآمده‌ام کمی دست و بالم برای این کار بسته شده، اما همیشه در مواقع نیاز این کار صورت گرفته است.»

او ادامه داد: « انتخاب ما جمعی بود و فیلم‌هایی که معرفی شده‌اند حاصل جمع‌بندی رای تمامی اعضا هستند. قطعا بعد از جشنواره فرصت مستعدتر و مناسب‌تر خواهد بود تا در مورد فیلم‌ها صحبت شود. زمانی که از جشنواره عبور کردیم از تک‌تک فیلم‌هایی که دیدیم و تایید کردیم و گاه آن‌هایی که به بخش مسابقه نیامده است دفاع خواهیم کرد. ممکن است نقدهایی داشته باشیم و نقد مثبت هم داشته باشیم و نقد منفی هم باشد، اما فیلم‌هایی که مورد تایید بوده‌اند را حتما مورد حمایت قرار می‌دهیم.»

او در پاسخ به این سئوال که آیا مشکل مطرح شده در مورد فیلم کیانوش عیاری، استفاده بازیگران از کلاه‌گیس بوده است،‌ گفت: «قصد ندارم به صورت مصداقی در مورد فیلم‌ها صحبت کنم و بعد از برگزاری جشنواره فرصت خوبی است که در مورد همه این فیلم‌ها صحبت کنیم.»

افروغ تاکید کرد در تمامی روزهای برگزاری جشنواره نکات مهم و داستان فیلم‌هایی که دیده را در یادداشت‌های روزانه خود نوشته و گفت: «این چند روز فرصتی بود برای همنشینی با بزرگان سینما و تهیه‌کنندگان و فیلمسازان که ارادت من را به این دوستان بیشتر کرد و آن را تجربه مغتنمی می‌دانم.»


فهرست ۲۸ فیلم راه یافته به جشنواره فجر منتشر شد


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، فیلم های راه یافته به بخش سودای سیمرغ سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر معرفی شدند.محمد حیدری، دبیر جشنواره با اعلام اسامی این فیلم ها، تصریح کرد: هیئت انتخاب جشنواره پس از بررسی 94 اثر ارسالی، 44 فیلم را به بخش چشم انداز سینمای ایران و 28 فیلم را به مسابقه سودای سیمرغ معرفی کرد.

نرگس آبیار، حسین کرمی ،عماد افروغ ، حجت الاسلام مرقاتی، محمدعلی حسین نژاد ، جمال امید و سید ضیاء هاشمی ، اعضای هیات انتخاب سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر هستند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در بررسی‌های هیات انتخاب فیلمی بوده که به دلیل ممیزی کنار گذاشته شود، یا فیلمی از شرکت در جشنواره انصراف داده باشد؟ گفت: هیات انتخاب بدون توجه به نام و نشان سازندگان، و تنها از روی آنچه که دیده است، آثار را بررسی کرده است.

حیدری با بیان اینکه آثار باید از کیفیت لازم برخوردار باشند، تصریح کرد: ما برای بخش مسابقه می‌توانستیم تا 33 اثر را انتخاب کنیم اما کیفیت فیلم‌ها مهم بود و در نهایت هیات انتخاب به این تعداد اثر رسید. البته مجموعه 16 اثر دیگری هم که برای بخش چشم‌انداز معرفی می‌شوند، ارزشمند هستند ولی نظر هیات انتخاب بر این بود که فقط این 28 فیلم برای بخش سودای سیمرغ معرفی شوند.
دبیر سی‌ و پنجمین جشنواره‌ فیلم فجر همچنین گفت: اگر فیلمی از آثار اعلام شده آماده نشود و نرسد، از میان فیلم‌های رزرو به بخش مسابقه اضافه می‌شود اما به این تعداد، 28 فیلمی افزوده نمی‌شود.
حیدری سپس گفت: فیلمسازانی که آثارشان معرفی نمی‌شوند، حق طبیعی‌شان است که بدانند چرا آثارشان کنار گذاشته‌ شده‌اند، با این حال ما هیچ اثری نداریم که صاحب اثر فرم انتخاب را پُر کرده باشد و به هیات انتخاب رسیده باشد اما هیات آن را ندیده باشد.
دبیر جشنواره فیلم فجر در بخش دیگری از این نشست اعلام کرد: دو - سه فیلم هستند که به جشنواره نرسیدند و اسامی آنها در آینده اعلام خواهد شد. با این حال تاکید می‌کنم مجموعه آثار به لحاظ محتوا و ساخت، بررسی شده و سه نفری که برای بحث پروانه نمایش در هیات انتخاب حضور داشتند، هم در همین راستا دعوت شده بودند که مجموع آثار را ببینند.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، اسامی 28 فیلم‌ منتخب هیأت انتخاب جشنواره برای شرکت در بخش مسابقه سینمای ایران (سودای سیمرغ) بدون ترتیب به شرح زیر است:

1- کارگر ساده نیازمندیم (منوچهر هادی) به تهیه کنندگی منوچهر هادی
2- مادری (رقیه توکلی) به تهیه کنندگی سیاوش حقیقی
3- ایتالیا ایتالیا  (کاوه صباغ زاده) به تهیه کنندگی مهدی صباغ زاده
4- انزوا (مرتضی علی‌عباس میرزایی) به تهیه کنندگی پیمان جعفری
5-نگار (رامبد جوان) به تهیه کنندگی رامبد جوان
6-سدمعبر (محسن قرایی) به تهیه کنندگی بهمن کامیار
7-چراغ‌های ناتمام (مصطفی سلطانی) به تهیه کنندگی مجید اسماعیلی / مجتبی امینی
8-ماه‌گرفتگی (مسعود اطیابی) به تهیه کنندگی هادی انباردار
9- یک روز به‌خصوص (همایون اسعدیان) به تهیه کنندگی همایون اسعدیان
10-کمدی انسانی (محمدهادی کریمی) به تهیه کنندگی محمدهادی کریمی
11-ویلایی‌ها (منیر قیدی) به تهیه کنندگی سعید ملکان
12-گشت 2 (سعید سهیلی) به تهیه کنندگی سعید سهیلی- حمید فرح نژاد
13-سوفی و دیوانه (مهدی کرم‌پور) به تهیه کنندگی مهدی کرم پور
14-رگ خواب (حمید نعمت‌الله) به تهیه کنندگی حمید نعمت الله
15-پشت دروازه بهشت (علی نوری اسکویی) به تهیه کنندگی علی نوری اسکویی
16-اسرافیل (آیدا پناهنده) به تهیه کنندگی مستانه مهاجر
17-فراری (علیرضا داودنژاد) به تهیه کنندگی جهانگیر کوثری
18-ماجرای نیمروز (محمدحسین مهدویان) به تهیه کنندگی سیدمحمود رضوی
19-بدون تاریخ، بدون امضا (وحید جلیلوند) به تهیه کنندگی علی جلیلوند
20-سارا و آیدا (مازیار میری) به تهیه کنندگی مازیار میری
21- زیر سقف دودی (پوران درخشنده) به تهیه کنندگی پوران درخشنده
22- خفگی (فریدون جیرانی) به تهیه کنندگی فریدون جیرانی
23-پشت دیوار سکوت (مسعود جعفری‌جوزانی) به تهیه کنندگی مسعود جعفری جوزانی
24-آذر (محمد حمزه‌ای) به تهیه کنندگی نیکی کریمی
25-قاتل اهلی (مسعود کیمیایی) به تهیه کنندگی منصور لشگری قوچانی
26-تابستان داغ (ابراهیم ایرج زاد) به تهیه کنندگی جواد نوروزبیگی
27- بیست و یک روز بعد (سیدمحمدرضا خردمندان) به تهیه کنندگی سازمان سینمایی حوزه هنری
28- شماره 17 سهیلا (محمود غفاری) به تهیه کنندگی سید امیر سیدزاده
از مجموع این 28 اثر، 9 فیلم کار اول سازندگانشان به شمار می‌رود.


 «فریادهای خاموش» هم فریاد است و هم سكوت


جلد دوم تا چهارم روزنگاشت‌های تنهایی دكتر عماد افروغ، استاد دانشگاه و نماینده مجلس هفتم با عنوان «فریادهای خاموش» مراحل آماده‌سازی در سوره مهر طی می‌كنند و به‌زودی منتشر می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، نویسنده كتاب درباره محتوای كتاب می‌گوید: این كتاب، روزنگاشت و خاطرات تنهایی، شرح وقایع و بیان دردها، گلایه‌ها و دغدغه‌های فكری، معرفتی، عاطفی، اخلاقی، فرهنگی و حتی سیاسی فردی انس گرفته با خلوت و عزلت است كه طبیعتا و تا حدودی متفاوت از اكثر روزنگاشت‌های مربوط به دید و بازدیدها، ملاقات‌ها و دیدارهای رسمی است.
 
وی در ادامه با اشاره به تجمیع تضادها در این كتاب می‌افزاید: «فریادهای خاموش» به طور عمده شرح وقایعی است كه در حین و در فرایند خلوت گزینی جلوت‌گرا بر راوی و با راوی رخ داده‌است. گاه می‌شد كه دلم می‌گرفت و دل گرفته‌ای را در قالب نوشته‌ای، دعایی یا گلایه‌ای تسكین می‌دادم. گاه دلم انبساط پیدا می‌كرد و روی كاغذ تجلی می‌نمود.
 
افروغ، كتاب را متفاوت با آنچه برای سایرین اتفاق می‌افتد، می‌داند و آن را دارای نگاهی خاص ارزیابی می‌كند و تصریح می‌كند: آنچه بر راوی گذشته است مربوط به تماس‌ها، دعوت‌ها و درخواست‌هاست و آنچه با راوی اتفاق افتاده‌است، مربط به نحوه و محتوای پاسخ‌ها و شرح دغدغه‌ها و دردهایی است كه به صور مختلف اعم از تأملی قرآنی، نوشته‌ای فلسفی، بیانی عاطفی و مناجاتی با خدای سبحان و مبدا و آرامش درونی، مطالعه متنی فلسفی یا ادبی، اشاره‌ای به آرای اندیشمندان بزرگ، اظهار حالتی روحی و روانی، اشارتی به وقایع یومیه، نقدها و گلایه‌ها، بیم‌ها و نگرانی‌ها و ... نموده و تجلی یافته‌است.
 
وی در پایان اظهار می‌كند: امیدوارم این دفتر بتواند تسلی‌بخش دردها و آلام كسانی باشد كه آنان نیز فارغ و گریزان از جنجال‌ها، های و هوی‌ها، تظاهرها، و وانمودكردن‌های انسان‌كش و اندیشه‌سوز، عادت به خلوت و گفت‌وگو با خدای عزیز، دردآشنا و آرامش‌بخش و فهم و درك مسئولیت‌های انسانی و اجتماعی خود دارند. كسانی كه با نگارنده و راوی این سطور هم‌نوا و هم‌عقیده‌اند نیك می‌دانند كه تا خدا هست، امید باید داشت و زندگی باید كرد. تا خدا هست باید شاد بود و لبخند زد.


یکشنبه 5 دی 1395

آرمانشهر، بخشی از واقعیت است

نوع مطلب :سخنرانی ،

آرمانشهر، بخشی از واقعیت است


صبح نو: گفتار زیر تلخیصی از سخنرانی آقای دکتر عماد افروغ در نشست نقد و بررسی کتاب «توحید گرایی و صلح» نوشته خود اوست که سال جاری برگزار شد. افروغ در این نشست ضمن توضیح عوامل دوازده گانه صلح مثبت و پایدار، به برخی نقدها در این زمینه پاسخ می‌دهد. این کتاب و سخنرانی در واقع در دل یک پروژه کلان‌تر فکری وی قرار دارد که به موضوع الزامات گفت‌وگوی اجتماعی ارجاع دارد.

این کتاب مجموعه مقالات و گفتارهایی است که من در نشست‌ها و همایش‌های گوناگون در کشورهای مختلف ارائه داده‌ام و آخرینِ آنها که به این کتاب اضافه نشده است عنوانش «دین و جامعه در چرخش زمانه معاصر؛ عصر بازگشت به خدا» است.

درباره موضوع کتاب منابع بسیاری را در این حوزه تحت عنوان صلح در آینه ادیان شرق دیدم و به این نتیجه رسیدم که اگر بخواهیم یک صلح مثبت و نه یک صلح منفی مستقر بشود، باید دوازده اتفاق بیفتد. هر یک از این دوازده مؤلفه نباشد این صلح مستقر پدید نمی‌آید. نخستین مؤلفه «ذات مشترک» و «حق برابر و یکسان اجتماعی» است. در یکی از نشست‌ها در کشور ایتالیا وقتی سخنی از حضرت علی(ع) در باره خلق برابر و مشترک انسان‌ها نقل کردم بسیار مورد استقبال حاضران قرار گرفت. اما دومین مؤلفه «توجه به جهت حرکت و غایت آفرینش» است. بنده قائل به حرکت هستم و نگاه حادثه‌گرا ندارم. جهت حرکت عالم به زعم بنده در همه ادیان الهی صلح‌آمیز است. مساله سوم «دیگرگرایی فرهنگی و عشق و محبت» است. با یک اخلاق فردگرا و خودمحور و اگوئستیک نمی‌شود به یک صلح پایدار رسید. چهارمین مطلب «روحیه شکیبایی و گذشت و ایثار» است. گذشت از عدالت هم بالاتر است و می‌توان گفت والاترین فعل اخلاقی است. مؤلفه بعدی این است که قرار نیست در یک صلح مثبت تفاوت‌ها و کثرت‌ها دیده نشود. من همواره وحدت در عین کثرت را ستوده‌ام. مساله بعد این است که در عین تفاوت‌ها «همکاری و مسوولیت‌پذیری متقابل» هم وجود داشته باشد. در واقع باید یک قاعده‌ای وجود داشته باشد که ما نه سر از یک انسجام کور دربیاوریم و نه از یک آنارشیسم مطلق.

بحث هفتم «منطق احتجاج و فرهنگ گفت‌وگو» است. من در این زمینه اخیراً کارهایی را انجام داده‌ام و قطعاً گفت‌وگوی ادیان یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها برای صلح پایدار است. بحث بعدی موضوع «عدالت اجتماعی و رفع نیازمندی‌ها» است. مساله نهم «دولت وحدت‌گرا» است. دولت اگر اهل نزاع و نگاه‌های از بالا به پایین و به کارگیری اشکالی از قدرت که بوی فریب و اغوا و زور می‌دهد، باشد، نمی‌توان منتظر یک صلح پایدار بود. نکته دهم «جهان‌نگری و عام‌گرایی» است. اگر ما بحث خلقت برابر را مطرح می‌کنیم باید عام‌گرا باشیم و این موضوع در قالب حقوق شهروندی دلالتی داشته باشد. موضوع یازدهم «ضرورت شناخت دقیق وضع کنونی عالم و گفت‌وگوی ادیان» است. ما یک بحث فلسفی و مفهومی درباره گفت‌وگو داریم و یک بحث سیاسی و اجتماعی. گاهی موانع سیاسی و اجتماعی مانع گفت‌وگوی فلسفی می‌شود که باید این موانع را برطرف کرد.

نگرش فلسفی به گفت‌وگو چیست؟ می‌توان این پیش‌فرض‌ را درباره گفت‌وگو مطرح کرد که فهم‌ها درباره حقیقت نسبی است اما داوری‌ها نسبی نیست و ما نیازمند عقلانیت داوری هستیم. بنابراین همه ما باید در برابر نقد گشوده باشیم. در این گفت‌وگو هر کس هر میزان از حقیقت را داراست باید آن را روی میز بگذارد تا «گفت‌وگوی پیش‌رونده» شکل بگیرد. در حالی که عمدتاً گفت‌وگوهای ما درجازننده بوده است و همواره سعی کرده‌ایم که دیگری را قانع کنیم و خودمان قانع نمی‌شویم. آخرین و دوازدهمین مؤلفه «مراقبت‌های نهادهای بین‌المللی» است که منوط به بی‌طرفی سازمان‌های جهانی است.

این دوازده مؤلفه، عمده مباحثی است که در کتاب مطرح شده است اما ملحقاتی دارد که در کتاب به آنها هم اشاره شده است. از جمله اینکه در بحث گفت‌وگوی ما باید «درون دینی» و «برون دینی» را تفکیک کنیم. ما آن‌قدری که در طول تجربه تاریخی خود در حوزه برون دینی موفق بودیم در حوزه درون دینی اصلاً موفق نبودیم.

اما یکی از موضوعاتی که باید به آن اشاره کنم، نحوه رابطه انسان و خداست. قرار دادن انسان و خدا در برابر هم باعث مشکلاتی بر سر راه صلح شده است. این تفسیر غلط هم در قرون وسطا مشهود است و هم در دوره اومانیسم. شما اگر به حسب ادعای اومانیسم بخواهید ذاتی برای انسان قائل شوید، این ذات حتماً نیاز به تکیه‌گاه دارد. ما باید به جای «خرد خودبنیاد»، «خرد خدابنیاد» قرار دهیم. امروز در کلیسا افرادی هستند که از انسان‌گرایی الهی سخن می‌گویند و من در کتابم از این اقوال هم یاد کرده‌ام.

اما در باب چارچوب نظری کتاب باید بگویم که من این چارچوب را از یک فلسفه اجتماعی گرفتم و همچنین به سه رویکرد جامعه‌شناسی نظر داشته‌ام. یعنی فرآیند «تجمع، انسجام و تفکیک». تفاوت و کثرت و وحدت را از این رویکردهای جامعه‌شناسانه گرفته‌ام. بحث من تاریخی نیست. روش ما رئالیسم انتقادی است. این روش در مقابل رئالیسم تجربی و ایده‌آلیسم کانتی قرار دارد. بهترین روش برای ما آن است که رابطه درونی اشیاء را به ما نشان دهد. سؤال من این بود که آیا بین توحید و جنگ یک رابطه درونی وجود دارد؟ من مطرح کردم که خیر. شاید بتوان گفت یک رابطه درونی نامتقارن وجود دارد اما نمی‌توان گفت هر جا جنگ است توحید است و هر جا توحید است جنگ است.

اما ایراد دیگری که گرفته می‌شود این است که طرح من یک طرح آرمانشهری است. من این را رد نمی‌کنم اما آرمانشهر را بخشی از واقعیت می‌دانم. آرمانشهر یک امر وجودی است که به دلایل تاریخی بالا رفته است. یک لایه بسیار مهم و بزرگ واقعیت، لایه پنهان آن است که اتفاقاتی که در آینده خواهد افتاد و از جمله آرمانشهر در این لایه قرار دارد.

اگر یک جهانی شدن واقعی بخواهد اتفاق بیفتد باید همه این مولفه‌ها اتفاق بیفتد. اما آن چیزی که اکنون به نام جهانی شدن موجود است صرفاً بخشی از این مولفه‌ها را داراست و در واقع نوعی جهانی‌سازی است. در جهانی‌سازی سرمایه‌داری هیچ گاه عام‌گرایی هستی‌شناختی اتفاق نمی‌افتد. این جهانی‌سازی محدود به یک شرایط و دلالت‌های خاص است.