سینما ناگزیر است به خانواده بپردازد/ روابط خانوادگی دستخوش تغییرات جهانی نشده استعماد افروغ، نماینده اسبق مجلس و استاد دانشگاه، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا درباره جایگاه خانواده در رسانه گفت: صحبت درباره اینکه خانواده جایگاه مهم و برجسته‌ای دارد و باید به آن توجه شود، کلیشه‌ای شده است؛ از این رو باید قدری نظری‌تر و مبنایی تر به خانواده توجه شود. اولاً معتقدم در هر جامعه‌ای اگر بشود آن را جامعه اطلاق کرد، رکن اساسی و اولیه آن خانواده است، یعنی اگر خانواده نباشد، مفهوم جامعه به معنای به سامان و قاعده‌مند آن و جایی که کارکرد‌های اجتماعی دنبال می‌شود، محقق نمی‌شود.

وی خانواده را مهم‌ترین رکن حیات اجتماعی و انسانی دانست و افزود: اگر به من بگویند تو که بین عامل و ساختار، نهایتاً عامل‌گرا هستی و به عاملیت انسان توجه می‌کنی، بین روابط و ساختار‌های اجتماعی کدام را نزدیک‌تر به بروز و ظهور این عاملیت فردی می‌دانی؟ قطعاً خانواده را برمی‌گزینم، عاملیت در خانواده بارور می‌شود و قدرت مانور خلاقانه افراد در خانواده شکل می‌گیرد. حال اینکه این خانواده چه خانواده‌ای باشد و چه نوع تربیتی در آن وجود داشته باشد و چه الگو و اخلاقی در آن شکل بگیرد، متفاوت است.

خانواده کانون شکل‌گیری کل گرایی

افروغ ادامه داد: یک نکته در میان فیلسوفان است که بیان می‌کنند؛ جایی که همگرایی آموزش داده می‌شود و مفهوم جمع ورای جمع جبری افراد تجلی می‌یابد، خانواده است. در واقع اگر جامعه هم ورای جمع جبری است و ساختار‌ها و روابط هم ورای جمع جبری است، خانواده کانون یک کل‌گرایی است و جزء و فرد در آن معنا نمی‌دهد و مفهوم آب و نه اکسیژن و هیدروژن معنا می‌دهد. به همین دلیل کل‌گرایی است که عشق و گذشت در آن معنا می‌یابد. هر چند این‌ها مراتب و تفاسیر گوناگونی دارد و عشق پدر به مادر، عشق مادر به فرزند، عشق اعضای خانواده نسبت به هم و ... متفاوت است.

وی با بیان اینکه خانواده تجلی‌گاه اصلی اعتماد و همبستگی است، بیان کرد: یکی از فیلسوفان نکته خوبی را مطرح می‌کند که؛ ما باید به سمت جامعه سرشار از اعتماد و همبستگی برویم. در واقع یکی از شاخص‌های جامعه سعادتمند را ظهور و وجود این دو می‌داند. اگر این برای کل جوامع قابل تفسیر باشد، به طریق اولی برای خانواده نیز قابل توجیه، تفسیر و بیان است. یعنی خانواده محمل و کانون همبستگی و اعتماد بوده و اگر این دو دیده شود، گرایش‌های ذاتی انسان مانند صداقت دیده خواهد شد.

غفلت دولت از محور خانواده پذیرفتنی نیست

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: وظایفی بر دوش دولت است و دولت نمی‌تواند نسبت به وظایف اجتماعی خود در رابطه با خانواده غفلت کند. خانواده پیش زمینه‌ها و مقدماتی دارد. مگر خانواده بدون ازدواج شکل می‌گیرد؟ وقتی شرایط ازدواج فراهم نمی‌شود و دولت وظایف خود را به رغم وجود مصوبه قانونی انجام نمی‌دهد، چه باید کرد؟ خانواده فقط این نیست، که حلوا حلوا کنیم تا دهنمان شیرین شود و یکسری انتزاعیات را مطرح کنیم. اصلاً خانواده انتزاعی نیست. خانواده انتزاعی-انضمامی است و باید مؤلفه‌های انضمامی آن پاس داشته شود. در این زمینه فقط بحث آموزش مطرح نیست، در حالی که آموزشمان نیز فردی است و روانشناسی که بیشتر در تحکیم خانواده مانور می‌دهد، آن هم آموزش‌هایش فردی است؛ در حالی که خانواده واحد جمعی بوده و از شکل گیری تا بقا و استحکام و تداوم آن وظایفی روی دوش هم آحاد ملت و گروه‌های اجتماعی و مدنی و هم دولت وجود دارد.

وی در ادامه بیان کرد: اگر دولت می‌خواهد جامعه به‌سامانی وجود داشته باشد، باید خانواده را پاس بدارد و اگر می‌بینید که برخی از مظاهر بی‌توجهی به فرهنگ و سنت در جامعه مانور می‌دهد، از بی توجهی به عفاف گرفته تا روابط آزاد و ازدواج‌های آنچنانی غیرمشروع به این دلیل است که خانواده جایگاه اصلی را ندارد و این جایگاه با توصیه فراهم نمی‌شود و واقعاً باید اقدام و عمل مناسبی متناسب با وظایف دولت و حاکمیت دنبال و تعریف شود و کسی فکر نکند که دولت وظیفه‌ای ندارد. در قانون اساسی برای دولت وظایفی تعریف شده که رکن اساسی توجه به آنها خانواده است. حال اگر قرار است که خانواده اهمیت شایسته خود را داشته باشد، هنر باید نقش‌آفرینی کند. زیرا هنر و سینما بی‌ارتباط با جامعه نیست. سینما نمی‌تواند در خدمت خانواده نباشد. اینکه سینما چگونه باید باشد و با چه سوژه‌ها و ترفندهایی کار کند، بحث دیگری است اما باید خانواده رکن اساسی را برای سینما رقم بزند.

هیچ نهادی جای خانواده را نمی‌گیرد

افروغ یادآور شد: هیچ نهادی نمی‌تواند جایگاه خانواده را پر کند. یک زمانی در جامعه‌شناسی اولیه گفته می‌‎شد کارکردهای خانواده را نهادهای اجتماعی عهده دار شوند، اما در این زمینه متفق القول ماندند که وظیفه عاطفی و ارتباطی خانواده را هیچ نهادی نمی‌تواند پر کند. هنوز رابطه خواهر و برادری، پدر بزرگ و فرزند و نوه گرم و جهانی است و این مباحثی است که دستخوش تغییر و تحولات تکنولوژیک و فناورانه جهانی نشده است.سه شنبه 11 تیر 1398

باید حكم حكومتی بگیرید

نوع مطلب :گفتگوها ،


باید حكم حكومتی بگیریدروزنامه اعتماد، تینا جلالی: با توجه به اینكه بحث كلاه‌گیس و چگونگی استفاده از آن در فیلم (كاناپه) ساخته كیانوش عیاری و سریال (گاندو) كه این شب‌ها از تلویزیون پخش می‌شود، محل اختلاف زیادی بوده و این باعث توقیف فیلم كاناپه شده، بر آن شدیم نظر عماد افروغ را به عنوان جامعه‌شناس و تحلیلگر جویا شویم. عماد افروغ از آنجایی كه پیش‌تر عضو پروانه نمایش فیلم‌های سینمایی بوده و همچنین به عنوان عضو هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر فیلم كاناپه را دیده، دیدگاه موثری برای روشن‌تر شدن این اختلافات خواهد داشت.

 

این روزها بحث استفاده از كلاه‌گیس برای زنان در آثار نمایشی داغ است. شما چه نظری دارید؟


استفاده از كلاه‌گیس در فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی تا آنجایی كه ذهنم یاری می‌كند و بر اساس آنچه تحقیق كردم تاكنون برای فیلم‌هایی بوده كه داستان‌شان مربوط به پیش از زمان انقلاب بوده یا اینكه در مورد نقش‌های منفی استفاده شده یا كسانی از كلاه‌گیس استفاده كرده‌اند كه در خارج از كشور زندگی می‌كنند. تا آنجایی كه ذهنم یاری می‌كند بسیار به ندرت به فیلم یا سریالی برمی‌خوریم كه در آن شخصیت‌هایی از كلاه‌گیس استفاده كنند كه مال امروز ایران باشند.


فیلم كاناپه آقای كیانوش عیاری را نمونه بارز استفاده از كلاه‌گیس می‌توانیم مثال بزنیم كه شما هم فیلم را وقتی عضو هیات انتخاب بودید در جشنواره دیده‌اید.


من همان زمان كه در هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر بودم، این فیلم را دیدم و به لحاظ مضمونی هم با فیلم موافق هستم و فیلم را دوست دارم و همان زمان هم گفتم كه چه حیف این فیلم نمی‌تواند به جشنواره راه پیدا كند، چون فیلم به خوبی جایگاه پدر را به تصویر می‌كشد و مظلومیت پدر را نشان می‌دهد. خودم پدر هستم و از این حیث داستان فیلم برایم جذاب بود، آن هم در شرایطی كه این روزها بعضی فرزندان نسبت به پدران و مادران خود بی‌مهر هستند تماشای این فیلم قطعا مفید خواهد بود. اما آنچه مهم است، این است كه این فیلم در صحنه‌هایی به لحاظ پوشش برای اولین‌بار در میان خانواده و بین اعضا از كلاه‌گیس استفاده می‌كند كه همین مساله با حساسیت‌هایی روبه‌رو شده است و قصد تابوشكنی در عرصه فیلمسازی دارد. ما باید به این نكته توجه داشته باشیم كه تابوشكنی در این زمینه در عرصه فیلمسازی برای جامعه دینی كه حجاب را به عنوان امر فرهنگی و شرعی و قانونی در آن پذیرفته، به این راحتی‌ها نیست. مساله به ‌شدت پیچیده است.


راه درست از نظر شما چیست؟


ما باید به‌روز باشیم اما احكام قانونی را هم باید در نظر بگیریم. من معتقدم نظام ما در اداره بسامان نه صرفا تابع تغییرات زمانی و مكانی باید باشد و نه تابع ذهنیات و انتزاعیات. باید رابطه دوسویه‌ای بین این دو برقرار شود كه به نظر من بحث بسیار مهمی است. باید همواره شاهد دیالكتیكی بین عرصه دلیل كه مربوط به روابط منطقی بین ایده‌ها و عرصه علیت كه مربوط به تغییرات زمانی و مكانی است، باشیم. این امر باعث می‌شود كه هم عرصه علیت از عرصه دلیل تاثیر بپذیرد و هم عرصه دلیل بر اثر تاثیر‌پذیری از عرصه علیت منبسط شود و ما به ‌شدت نیازمند این انبساط هستیم و این ترجمانی از رابطه ایده‌ها و مردم است.


اینجا اجازه بدهید، نكته‌ای را به شما بگویم؛ زمانی كه من در شورای پروانه نمایش بودم، این بحث‌ها مطرح بود و از آنجایی كه فتاوا متفاوت و نظر مراجع در چگونگی بعضی از احكام متعدد است، من همان زمان به فیلمسازان محترم گفتم كه شما برای سهل‌تر شدن كارتان باید حكم حكومتی داشته باشید و نظر رهبر معظم را به عنوان ولی‌فقیه درباره آنچه می‌خواهید، جویا شوید. اما سوال‌تان را شفاف بپرسید. اینكه استفاده از كلاه‌گیس در فیلم‌ها به چه صورت امكا‌ن‌پذیر باشد؟ استفاده از كلاه‌گیس اگر با دلبری باشد چه حكمی دارد و اگر صرفا نمایش فیلم و روایت داستان باشد چه حكمی دارد؟ چون همان‌طور كه می‌دانید در كشورهای خارجی بعضا بی‌حجابی همراه با دلبربایی نیست. به آنها گفتم چند نفر پیشكسوت و فیلمساز شناخته شده جمع شوید و نامه‌ای به رهبر بنویسید و درباره مسائل مبتلابه این نكات از ایشان كمك بخواهید.


نتیجه چه شد؟ این نامه نوشته شد؟


خیر، نامه‌ای نوشته نشد. این را چند سال پیش به آنها گفتم ولی یكی، دو نفر از آنها به من گفتند تو این نامه را بنویس من هم در جواب‌شان گفتم من این كار را می‌كنم ولی از میان شما فیلمسازان بعید نیست كه یك نفر بلند شود و بگوید به تو جامعه‌شناس چه ربطی دارد كه در مسائل سینما دخالت می‌كنی؟ (می خندد) به همین جهت من دخالتی نكردم.


اینكه چند وقت اخیر تلویزیون برای یك هنرپیشه ارمنی از كلاه‌گیس استفاده كرده بحثی بوده كه میان منتقدان راه افتاده. اینكه چگونه تلویزیون اجازه این كار را دارد اما در سینما سخت‌گیری می‌شود.


اولا تلویزیون ملاك نیست. ثانیا باید دید كه استفاده از كلاه‌گیس در چه عرصه و زمینه‌ای بوده است. آیا مربوط به یك شهروند ایرانی در جامعه اسلامی ما با قوانین اسلامی بوده است؟ آیا مربوط به قبل از انقلاب بوده؟ بحث من این است كه اگر استفاده از كلاه‌گیس موضوعی است كه اغلب فیلمسازان تمایل دارند در فیلم‌های‌شان از آن استفاده كنند و به دلیل اینكه مراجع متفاوت تاكنون راجع به آن نظرات متفاوتی داده‌اند، اگر ابهامی در این میان وجود دارد باید پرسش مجدد از رهبری صورت گیرد تا رفع ابهام شود. فیلمسازان باید به دور از هیاهو و تب گیشه با این مساله برخورد كنند. به هر حال معروف شدن و سلبریتی شدن در این چند وقت اخیر كار دست ما داده است، در حالی كه قرار نیست كشور با این نحوه مواجهات اداره شود. این هیاهو اصلا خوب نیست. به نظر من بهتر است در فضای آرام مساله حل شود.


 ناقوس نابودی آمریکا به عنوان قدرت برتر به صدا درآمده است


شفقنا: عماد افروغ  با بیان اینکه ناقوس نابودی آمریکا به صدا درآمده است گفت: شاهد نبرد نرمی هستیم که از سال ها پیش عده ای آن را پیش بینی کرده بودند و در انتظار آن بودند. یک طرف خودویرانگرِ به ظاهر و به اصلاح مدافع حقوق بشر است و طرف دیگر انسانگرایی خدا بنیاد و موجه و معتبری قرار دارد.

دکتر عماد افروغ جامعه شناس و استاد دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار شفقنا در رابطه با اقدام آمریکا در تحریم مقام رهبری اظهار کرد: من بیش از آنکه احساس کنم یک هدف معقول و سنجیده ای پشت این دست از اقدامات باشد، ناشی از یک توهم و برداشت غلط از موقعیت ها و شرایط است. این توهم هر از گاهی سراغ برخی از صاحبان قدرت می آید و خواسته یا ناخواسته باعث سقوط آنها می شود. ما الان شاهد نبرد نرمی هستیم که از سال ها پیش عده ای آن را پیش بینی کرده بودند و در انتظار آن بودند. یک طرف خودویرانگرِ به ظاهر و به اصلاح مدافع حقوق بشر است و طرف دیگر انسانگرایی خدا بنیاد ، موجه و معتبری قرار دارد.

او در ادامه افزود: در واقع نبرد دو پارادایم و انسان شناسی است؛ یک انسان شناسی در حد حسگرایی و لذت گرایی تقلیل یافته و غافل از مراتب و جایگاه های انسان شناسی است و یک پارادایم بالاترین سطح انسان شناسی را نشانه گرفته و مراتب پایین را پشت سر گذاشته است. یعنی نبرد دو انسان شناسی است که یک انسان شناسی بیشتر تکیه بر سطوح پایین دارد و یک پارادایم تکیه بر سطوح متعالیه دارد.

نماینده اصول‌گرای مجلس هفتم اظهار کرد:کسانی که اهل بصیرت و حکمت بوده و هستند می توانند به راحتی نتیجه این نبرد پارادایمی را حدس بزنند. برای آنها جای هیچ تردیدی نیست که برنده کیست و بازنده کیست. این نبرد تاریخی مورد انتظار است و تاریخ چشم انتظار یک چنین روزی بود و در کُنه هستی نوشته شده بود که بالاخره این نبرد روزی اتفاق می افتاد.

این جامعه شناس و استاد دانشگاه تصریح کرد: تاریخ در انتظار پیروزی طرف بر حقِ نبرد نرم است که دارد اتفاق می افتد و جالب است که جناح باطل خودش هیزم نابودی خود را فراهم می‌کند. از وقتی که این اتفاق افتاد و مقام معظم رهبری را تحریم کردند به نیت اینکه ضربه بزنند این کار را انجام دادند درحالی که به محبوبیت ایشان افزوده می شود. بدون تردید هر کسی که امروز هدف آمریکا باشد و دشمن آمریکا تلقی شود دوست مردم در تمام دنیا شناخته می شود.

افروغ با با بیان اینکه ناقوس نابودی آمریکا به صدا درآمده است گفت: به نظر من ناقوس نابودی آمریکا به عنوان قدرت برتر به صدا درآمده است و نه فقط آمریکا به عنوان قدرت برتر بلکه ناقوس نابودی حقوق بشری که اتکایی به خدا ندارد و کاذب است هم به صدا درآمده و در عوض ناقوس پیروزی حقوق بشری که متکی به خدا است و حق را فقط به حق فردی تقلیل نمی دهد و توجه به آزادی، عدالت، اخلاق و معنویت دارد به صدا درآمده است.

او در ادامه افزود: در واقع مبارزه ای است بین حق بشر متدانیه و حق بشر جامع و فراگیر متعالیه و همانطور که اشاره کردم این مساله برای کسانی که اهل بصیرت و حکمت هستند قابل پیش بینی بود. ولی اگر قرار باشد تحلیل حادثه ای هم از قضایا داشته باشیم مشخص است وقتی رئیس جمهور آمریکا فرق آیت الله خمینی و آیت الله خامنه ای را نمی‌داند و اعلام می‌کند آیت الله خمینی و دفتر او را تحریم می کند از واقعیت ها و شرایط به دور است.

افروغ اقدام آمریکا در تحریم مقام رهبری را توهم دانست و گفت: این کار بیشتر یک توهم است و هر کسی در عالم توهمات سیر کند معلوم است چه سرنوشتی در انتظار اوست. من بیش از آنکه تحلیل سیاسی برایم مهم باشد نبرد پارادایمی و انسان شناسی برایم مهم است که سال ها قبل در آثارم آن را پیش بینی کرده بودم. حتی زمانی که رییس جمهور قبلی نامه ای به رییس جمهور وقت نوشت در مجلس نطقی علیه آن نامه انجام دادم که چرا نامه نوشتید! نامه ای که با پاسخی هم همراه نشد و خوشحالم از اینکه ترامپ یادداشت و یا پیامی را منتقل می کند و رهبر معظم انقلاب اصلا حاضر به شنیدن این پیام هم نیستند که این کار درست است نه اینکه نامه بنویسیم که پاسخی هم دریافت نکنیم.

او در پایان خاطرنشان کرد: اینها همه عزت است و عالم متناظر و متناسب با مواضع حکیمانه و عزتمندانه است و اتفاق خاصی نیفتاده است جز اینکه یک گام بیشتر به سمت نابودی امپریالیزم آمریکا و لیبرال دموکراسی که امروزه مستمسکی شده برای سیاست های ضد بشری آمریکا برداشته شده است.نهادهای فرهنگی ما به جای عمل،‌ فقط حرف زده‌اند


هفته نامه صبح صادق، زهرا ظهر‌وند: مقاومت از مؤلفه‌های گوناگون اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی برخوردار است كه حفظ و تحكیم آن به رویكردهای بینشی، معرفتی و روشی خاص نیاز دارد. از مهم‌ترین اركان هر مقاومت، پشتوانه و قدرت اجتماعی آن است كه در گرو فرهنگ هر جامعه است.مقاومت فرهنگی از اجزای مقاومت محسوب می‌شود و سطوح گوناگونی دارد. مهم‌ترین وجه ایستادگی و پایداری در مقاومت فرهنگی،‌ حمله فرهنگی است. در رویكرد تهاجم و حمله فرهنگی برخلاف سایر سطوح،‌ زمینه‌ها برای انتشار و صدور عقاید و ابعاد نرم‌افزارانه فرهنگی فراهم می‌شود. درباره مقاومت فرهنگی و فرهنگ مقاومت با «عماد افروغ» استاد دانشگاه، جامعه‌شناس و نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی گفت‌وگو كردیم كه در ادامه می‌خوانید:

فرهنگ مقاومت و مقاومت فرهنگی دو كلید واژه‌ای است كه بسیار ازآنها سخن گفته می‌شود، تفاوت این دو چیست؟

فرهنگ مقاومت به مقاومت برمی‌گردد؛ یعنی در ابتدا باید مفهوم‌شناسی یا گفتمان‌شناسی خوبی از مقاومت صورت بگیرد و بعد ببینیم كه مؤلفه‌های نرم ذهنی یا فرهنگی متناسب با این مقاومت چیست؛ بنابراین به میزانی كه مقاومت گستره داشته باشد، كه می‌تواند گستره سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی باشد، فرهنگ هم قدرت مانور می‌یابد كه این معنای فرهنگ مقاومت است؛ اما مقاومت فرهنگی جزئی از فرهنگ مقاومت است؛ یعنی فرهنگ مقاومت دایره وسیعی است كه در دل خود، مقاومت فرهنگی را دارد. این مقاومت را قطع نظر از مفهوم مقاومت، در عرصه فرهنگ، عناصر و مؤلفه‌های آن دنبال می‌كنیم. به عبارت دیگر فرهنگ مقاومت دربرگیرنده مقاومت فرهنگی است؛ اما برعكس آن درست نیست؛ یعنی مقاومت فرهنگی نمی‌تواند به قدری جامعیت داشته باشد كه فرهنگ مقاومت را در بربگیرد؛ بنابراین فرهنگ مقاومت به مراتب شامل‌تر و وسیع‌تر از مقاومت فرهنگی است.

مقاومت فرهنگی یعنی عرصه‌ای از حیات اجتماعی را كه فرهنگ باشد در نظر می‌گیریم و بعد به مقاومت، ایستادگی، پایداری، تقویت و تحكیم آن می‌اندیشیم؛ اما دیگر به این توجه نداریم كه ممكن است عوامل غیر فرهنگی مانند عوامل اقتصادی، سیاسی و... مؤثر بر فرهنگ و بالطبع مقاومت فرهنگی باشند؛ بنابراین اگر قرار است پروژه مبنایی و جامعی را دنبال كنیم، بهتر است همان فرهنگ مقاومت باشد تا مقاومت فرهنگی.

 نمونه‌های مقاومت فرهنگی كدامند؟

مقاومت فرهنگی یعنی شما با فرض داشتن تعریفی از فرهنگ مطلوب خود، تعریفی از ته‌نشین شده‌های تاریخی خود دارید و بر حفظ و تداوم آن اصرار می‌ورزید؛ برای نمونه اگر می‌گویید فرهنگ ایرانی لایه‌ای هویتی دارد كه به دینداری و یكتاپرستی آن برمی‌گردد، نه تنها نباید از آن فاصله بگیریم، بلكه باید این یكتاپرستی را حفظ كنیم. یا اگر می‌گوییم زبان فارسی و سرزمین ما از عناصر هویت‌بخش ما هستند، باید برای حفظ آنها كوشا باشیم. می‌توانیم در لایه هستی‌شناسی، ارزش‌شناسی، الگوهای رفتاری و لایه نمادها بیاییم و فرهنگ و هویت خود را تعریف كنیم و سپس بر راهكارهای مقاومت، برای حفظ و دفاع از آن در برابر حملات و تهاجم‌های بیگانه چاره‌اندیشی كنیم.

 با چه شاخصه‌های فرهنگی می‌توان نظریه مقاومت را در افكار عمومی تفهیم و تثبیت كرد؟ به عبارت دیگر،‌ نسبت میان قدرت اجتماعی و مقاومت در حوزه‌های گوناگون چگونه است؟

زمانی كه بحث مقاومت را مطرح می‌كنیم، كارمان سخت می‌شود؛ زیرا ابعاد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی می‌یابد. در واقع نخست باید مفهوم‌شناسی دقیقی از مقاومت به دست بیاوریم كه در اصل منظور ما از مقاومت چیست و بعد برای هر كدام موضع بگیریم؛ برای نمونه مقاومت سیاسی حفظ استقلال، مقاومت اقتصادی، یعنی همان اقتصاد مقاومتی و مقاومت اجتماعی یعنی بیاییم این مقاومت را در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، اجتماعی تجلی بخشیده، در واقع نهادینه كنیم و كمك كنیم كه به فرهنگ جامعه تبدیل شوند. 

در مقاومت فرهنگی همان‌طور كه توضیح دادم؛ یعنی در برابر تهاجم بیگانه و حملاتی كه به فرهنگ كشور، هویت كشور، ته‌نشین شده‌ها و آموزه‌های تاریخی ما می‌شود، از این موضوعات دفاع كنیم و در بهترین حالت بتوانیم حمله‌ای نرم‌افزارانه هم داشته باشیم؛ چون می‌گویند بهترین دفاع و مقاومت، حمله است. اگر شما حمله فرهنگی نرم نكنید، باید منتظر باشید كه دفاع كنید. وقتی می‌گوییم حمله، یعنی انتشار عقاید و صدور ابعاد نرم‌افزارانه فرهنگی خود از طریق همان نرم‌افزارهای نرمی كه در قرآن هم از آن به «قول لین» یاد می‌شود. وقتی اینها را تشخیص می‌دهیم و تفكیك می‌كنیم، باید برای هر یك چاره‌اندیشی كنیم. وقتی می‌گوییم مقاومت سیاسی، یعنی استقلال سیاسی و باید ببینیم چگونه می‌توانیم استقلال سیاسی و تمامیت ارضی‌مان را كسب و حفظ كنیم. 

برای نمونه آیا استقلال كشور را تنها می‌توان با استفاده از ابزارهای سخت به دست آورد؟ آیا نباید از قدرت اجتماعی و مردمی هم استفاده كرد؟ اگر به این نتیجه برسیم كه لازمه كسب و حفظ استقلال و تمامیت ارضی كشور، توجه به قدرت اجتماعی و قدرت مردمی است، نمی‌توانیم مردم را از صحنه خارج كنیم و به قدرت نرم توجه نداشته باشیم. در این صورت، امنیت ملی نیز تنها تعریفی سخت‌افزارانه پیدا نمی‌كند، درحالی‌كه حضور و مشاركت مردم تضمین اصلی استقلال سیاسی است. 

مسئله مشاركت و حضور مردم در اقتصاد مقاومتی یا مقاومت اقتصادی باید خود را نشان دهد؛ یعنی بدون حضور و مشاركت مردم كه ظرف لازم را می‌طلبد، نمی‌توانیم اقتصاد مقاومتی و بادوامی را رقم بزنیم. متأسفانه اكنون در مقوله مقاومت فرهنگی مشكل داریم؛ یعنی بدون حضور مردم و قدرت اجتماعی نمی‌شود. در تمام این قدرت‌ها و مقاومت‌ها، چه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی نباید از قدرت اجتماعی غافل شویم. 

قدرت اجتماعی، قدرتی غیر رسمی است و انقلاب ما برخاسته از قدرت اجتماعی است و مقاومت ما نیز باید برخاسته از قدرت اجتماعی باشد. اگر قدرت یا نظام سیاسی مستقر فراموش كند كه برخاسته از قدرت اجتماعی است و حتی در برابر آن قد علم كند، این نشانه خوبی نیست؛ یعنی حاكی از این است كه فاصله و شكافی عمیق میان قدرت اجتماعی و سیاسی در حال رخ دادن است و این شكاف می‌تواند نوید تحولی بزرگ را بدهد. از مقاومت اجتماعی می‌توان به معنای نهادینه كردن مقاومت‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی یاد كرد. 

آیا می‌توان نظریه مقاومت را برای افكار خارج نیز به همین شكل تفهیم كرد؟ 

این موضوعی كلی است. ما كه نمی‌توانیم در خلأ زندگی كنیم. داخل و خارج به هم مرتبط هستند. باید بگوییم درون، برون و ربطی كه بین حوادث درون‌ كشورمان با حوادث بین‌المللی و جهان پیرامون‌مان به منزله برون وجود دارد، مشمول مقاومت است؛ بنابراین نمی‌توانیم بگوییم كه ما به سیاست‌های مقاومتی در درون توجه می‌كنیم؛ اما سیاست‌های مقاومتی بیرون‌مان چیز دیگری است. این معنی نمی‌دهد؛ زیرا شكاف و دوگانگی است. ما دوگانگی نداریم و در عین اینكه به مسائل بیرونی توجه می‌كنیم، مقاومت‌های داخلی را هم رقم می‌زنیم. مقاومت درونی بدون بیرون معنا ندارد؛ یعنی اگر می‌گوییم اقتصاد مقاومتی یا مقاومت اقتصادی، این پرسش مطرح می‌شود كه مقاومت در برابر چه سیاستی؟ كه در اینجا پای مسائل بیرون وسط می‌آید. یا اینكه می‌گوییم مقاومت فرهنگی یعنی مقاومت در برابر چه حمله‌ای؟ كه اینجا نیز پای مسائل بیرون به میان می‌آید. یا حتی وقتی می‌گوییم استقلال و مقاومت سیاسی، استقلال در برابر چه چیزی؟ كه اینجا هم مسائل بیرونی مطرح می‌شود.

در واقع تمام مقاومت‌هایی كه ذكر كردم، بدون توجه به وجه یا جهان بیرونی معنا نخواهد داشت و اینها با هم تعریف و شناسایی می‌شوند؛ الا معنا ندارد كه به آن بازی تفاوت‌ها می‌گویند. بازی تفاوت‌ها مثل بازی شب و روز می‌ماند كه شب، بدون روز و روز بدون شب معنا نمی‌دهد یا سیاه و سفید كه با هم معنا دارند؛ بنابراین درون و برون نیز با هم معنا پیدا می‌كنند و در این بین باید به ربط این دو توجه داشته باشیم. این ربط‌هاست كه محلی برای ارزیابی ما می‌شود كه حالا این ربط، ربط استثماری، استعماری یا انسانی است. جایی كه این ربط انسانی باشد ما آنها را تقویت می‌كنیم، اما آنجا كه بوی استثمار و استعمار بدهد، سیاست‌های‌مان را تغییر می‌دهیم و میزان مقاومتش را بیشتر می‌كنیم كه آسیبی به اهداف، شعارها و ته‌نشین شده‌های تاریخی‌مان وارد نكند. 

آیا اساساً مقاومت ما در طی این سال‌ها، دستاوردهای فرهنگی داشته است؟

نمی‌توانیم به طور قاطع بگوییم كه مقاومت ما طی این سال‌ها دستاوردهایی داشته یا نداشته است. در برخی مواقع،  داشته و متأسفانه در برخی مواقع نداشته است. در مقاومت سیاسی بد نبوده‌ایم؛ چون استقلال خود را حفظ كرده‌ایم؛ اما در مقاومت فرهنگی یعنی توجه به داشته‌های تاریخی، هویت فرهنگی، تاریخی، دینداری و توجه و باور به قابلیت‌های خودمان، متأسفانه نهادهای فرهنگی، گام‌های عملی برنداشته‌اند كه امروز این مقاومت در حد چشمگیری باشد. نهادهای فرهنگی و به اصطلاح مقاومت فرهنگی ما، بیشتر حرف زده و منشور تحویل داده و سیاست‌گذاری كرده‌اند و گام‌های عملی متناسب با این سندها برداشته نشده است. این یك مسئله مهم فرهنگی است؛ یعنی اگر ما امروز در مقاومت فرهنگی توفیق داشتیم، باید در عمل توفیق می‌داشتیم. در اینجا عمل، چه در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی باشد و چه در حوزه اجتماعی، مقوله‌ای فرهنگی است. اگر نظام سیاسی و مراكز فرهنگی به عمل توجه نمی‌كنند و تنها حرف و سند تحویل می‌دهند، نشان می‌دهد كه از بنیان، مشكل فرهنگی در ارتباط با عمل داریم.

 در پسوند نام سال‌ها بحث اقدام و عمل می‌آید، اما چرا چیزی در عمل نمی‌بینیم؟ اینها نشان می‌دهد مشكلی فرهنگی در كشور وجود دارد كه بی‌ارتباط با مقاومت در عرصه‌های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی نیست. مسئولیت آن در وهله اول بر عهده نهادهای فرهنگی است كه متأسفانه آنها توجه چندانی به عمل نداشته‌اند. اگر توجه شایسته‌ای به عمل می‌كردیم، الآن وضعیت ما در این مورد، روشن‌تر بود و به رغم همه تهاجم‌هایی كه می‌شود، اقدامات متناسب‌تری انجام می‌دادیم. این مشكل بی‌عملی خیلی حساس است و به نظر من این مشكل قبل از اینكه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی باشد، فرهنگی است. نهادهای متولی فرهنگ باید برای این چاره‌اندیشی می‌كردند؛ اما وقتی نهادهای فرهنگی ما بیشتر خودشان به دنبال نظریه‌پردازی هستند تا عمل، دیگر نباید توقع داشته باشید كه مشكل بی‌عملی حل شده باشد.

با وجود غفلت از عمل كه مطرح كردید آیا حوزه‌ای وجود دارد كه دستاوردهای مقاومت در آن قابل توجه باشد؟

ما در استقلال سیاسی توفیق داشته‌ایم، یعنی امروز تمامیت ارضی ما حفظ شده است و كسی نمی‌تواند اراده خود را به ما دیكته كند و این بیش از اینكه به رفتارها و نظام سیاسی ما برگردد، به همان عقبه فرهنگی ما برمی‌گردد. جامعه ما به راحتی به استعمار تن نمی‌دهد، در طول تاریخ هم ملت ما روی تمامیت ارضی حساس بوده كه البته گاهی موفق بوده و گاهی نبوده است. یكی از علایم و شاخصه‌های حساسیت این است كه ما ایرانی‌ها روزی به نام «روز ملی» نداریم، چون هیچ‌گاه مستعمره نبوده‌ایم. البته سیاست‌های جمهوری اسلامی كه متأثر از انقلاب اسلامی است، به حفظ این استقلال كمك بسیاری كرده است.

اما این استقلال سیاسی بی‌ارتباط با استقلال فرهنگی و اقتصادی نخواهد بود، چون ما در عالم ایزوله به سر نمی‌بریم. اگر به استقلال نسبی اقتصادی و به ویژه فرهنگی كه مبنای سایر استقلال‌هاست، توجه نكنیم به تعبیر حضرت امام(ره)، كسی نمی‌تواند چك سفید امضا به شما بدهد كه استقلال سیاسی شما حفظ می‌شود. برای حفظ استقلال سیاسی، استقلال اقتصادی، استقلال فرهنگی و حفظ خودباوری، تقویت اركان و مبانی هویتی نیز لازم است. ما نمی‌توانیم با اقتصاد نفتی خاصی كه به راحتی مشمول تحریم‌های دشمن قرار می‌گیرد، استقلال سیاسی خود را در درازمدت حفظ كنیم؛ یعنی اقتصاد مقاومتی به نظر من فقط وجه اقتصادی ندارد؛ بلكه وجوه فرهنگی و سیاسی نیز دارد.

در اصل، اقتصاد مقاومتی یعنی استقلال سیاسی و مقاومت فرهنگی كه متأسفانه تاكنون دچار بی‌مهری بوده است. به راستی، اگر به اقتصاد مقاومتی توجه شایسته‌ای می‌كردیم، تحریم‌ها برای ما بهترین فرصت بودند كه متأسفانه ما این فرصت‌ها را در گذشته از دست داده‌ایم؛ اما الآن امیدوار هستیم كه بتوانیم در وضعیت خطیر و خاص كنونی به فكر چاره بیفتیم؛ یعنی به این نتیجه برسیم كه هر چه سریع‌تر به این اقتصاد مقاومتی سامان بدهیم و از اقتصاد نفتی خارج شویم و از همه ظرفیت‌های نهفته در كشور استفاده كنیم و به سمت آمایش سرزمین برویم .

اقتصاد مقاومتی بدون حضور مردم نمی‌شود و حضور مردم بدون ظرف لازم نمی‌شود و در واقع نمی‌توانیم مظروف را در هر ظرفی بریزیم. مظروف اقتصاد مقاومتی در ظرف تمركزگرایی در اداره كشور جواب نمی‌دهد. باید این مظروف خاص با محتوای خاص را در ظرف غیر متمركز بریزیم كه در این حالت یعنی فرصتی را فراهم كرده‌ایم برای اینكه خلاقیت‌ها و ظرفیت‌ها بیایند مانور بدهند و به فعلیت برسند.

 فرهنگ‌سازی و جامعه‌پذیری مقاومت برای نسل‌های جدید و آینده باید چگونه محقق شود؟

بخشی فرهنگی و بخشی كارهای اندیشه‌ای است. در واقع بخشی از فرهنگ‌سازی، ذهنیت‌سازی است، كه در گام اول باید این مسئله را مطرح كرده و به منزله یك گفتمان جا بیندازیم و آگاهی و انگیزه ایجاد كنیم. ما باید چند گام دیگر نیز برداریم كه یكی بحث مهارت است. به عبارتی، وقتی این آگاهی‌ها و انگیزه‌ها بالا رفت، باید به اقدام عملی دست زد كه این به مهارت و دانش‌های عملی نیاز دارد. این دانش‌های عملی، بالقوه یا بالفعل هستند كه اگر بالقوه هستند، باید به فعلیت برسند و اگر به فعلیت رسیده‌اند، باید قدرت مانور داشته باشند و اینها مفهوم دیگری به نام فرصت را مطرح می‌كند. این فرصت الزاماً در اختیار انسان‌هایی نیست كه آگاه شده، انگیزه آنها بالا رفته و مهارت‌های بالقوه و بالفعل لازم را دارند. فرصت‌ها را باید دولت ایجاد كند و اگر ایجاباً نمی‌تواند فرصتی ایجاد كند، رفع موانع كند، یعنی اگر عده‌ای متناسب با اقتصاد مقاومتی و مهارت‌های خودشان، خواستند كاری انجام دهند، آنقدر اسیر موانع صریح و غیر صریح اداری نشوند. 

اتفاقاً باید پروژه‌ای به نام «موانع‌شناسی» تعریف كنیم. موانع اقدامات عملی و تجلی آگاهی‌ها و انگیزه‌های افراد چیست؟ كسی جرئت نمی‌كند درباره این موانع صحبت كند، چراكه پای یك سری مسائل و خطوط قرمز به میان می‌آید. موانعی هستند كه باید روی آنها كار شود. برخی موانع از جنس اداری نبوده و ذهنی هستند، یعنی طرف با خیال راحت نمی‌تواند یك كار اقتصادی انجام دهد و احساس می‌كند به تعبیر یكی از بزرگان، باید رومیزی یا زیرمیزی بدهد یا این و آن را ببیند یا تهدید شود. یا اینكه برای نمونه نهادهای مربوطه نمی‌توانند یك روال سالم را برای فعالیت‌های اقتصادی تعریف كنند و طرف را از فعالیت اقتصادی، پشیمان می‌كنند.

یكی از موانع بسیار مهم ظرف است، یعنی اگر ظرف لازم نباشد، ما نمی‌توانیم هیچ كاری انجام دهیم و شاهد این باشیم كه این آگاهی‌ها، انگیزه‌ها و مهارت‌ها متجلی ‌شود. هر مظروفی را در هر ظرفی نمی‌توان ریخت و مظروف انقلاب اسلامی، ظرف غیرمتمركز می‌خواهد. یكی از بزرگ‌ترین اشكالات و موانع بزرگ عمل در ارتباط با فرهنگ مقاومت و اقتصاد مقاومتی، این است كه مظروف انقلاب اسلامی را در برخی ساختارها در ظرف پهلوی ریخته‌ایم. ظرف پهلوی تمركزگرایی با اتكا به اقتصاد نفتی بود، كه پس از انقلاب این ظرف هنوز عوض نشده است.

بنابراین ما دچار بزرگ‌ترین مغالطه شده‌ایم، یعنی مظروف انقلاب اسلامی را در ظرف پهلوی ریخته‌ایم. حتی قانون اساسی هم این را تأیید نمی‌كند و قانون اساسی به عنوان وجه عینی انقلاب اسلامی ظرف غیر متمركز را فریاد می‌زند، اما ما از ظرف غیر متمركز غافل شده‌ایم و آن را دوباره در ظرف پهلوی ریخته‌ایم كه جواب نمی‌دهد. بنابراین یكی از موانع اصلی همین بی‌توجهی به ظرف است و تا زمانی كه این ظرف، متمركز است كه حالا با اتكا به اقتصاد نفتی درد را مضاعف كرده، رسیدن به اقتصاد مقاومتی مشكل و حتی نشدنی است و همیشه استقلال سیاسی، در معرض نوعی تزلزل است.شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات